Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı: Yeni Ekonomi Programının Sonuçları Cesaret Verici

İTO Başkanı Şekip Avdagiç, seçim sonrası ekonomi programına ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle...
İTO Başkanı: Yeni Ekonomi Programının Sonuçları Cesaret Verici
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Kasım ayı meclis toplantısında ekonomideki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçimler sonrası uygulanmaya başlanan yeni ekonomik programla ilgili görüşlerini paylaştı.

Avdagiç, seçimlerin ardından geçen 5 aylık dönemde, atılan doğru adımların sonuçlarının görülmeye başlandığını belirterek, “Uygulanan para politikasının etkisiyle kur atakları sona ererken, ithalatta son dönemde belirgin bir yavaşlama sürecine girildiğini ve cari dengenin iyileşme yolunda olduğunu söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

İTO Başkanı, hükümetin mayıs seçimlerinden sonra uygulamaya başladığı yeni ekonomik programla birlikte makro planda yürütülen dengelenme sürecinin sonuçlarının cesaret verici olduğunu söyledi.

Avdagiç bu dönemde açıklanan ekonomik verilere atıfta bulundu ve son 2 ayda TL mevduat hacmi 1 trilyon lira civarında artarken, KKM’nin 350 milyar TL, döviz mevduatının ise 4 milyar dolar düşüş kaydettiğine dikkati çekti.

Avdagiç, kurlarda belirsizliğin ortadan kalkmasının, bozulan fiyatlama davranışlarının hızla düzelmesine önemli katkı vereceğine inandıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

İnsanlığın Gözü Önünde Cinayet İşleniyor

İTO Başkanı son dönemde Orta Doğu’da artan gerilime ilişkin de görüşlerini paylaştı. Gazze için acil ateşkes çağrısında bulundu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ve hava bombardımanının şiddetlenerek devam ettiğini belirten Avdagiç, “Bir aydır insanlığın gözü önünde bir cinayet, bir katliam, bir vahşet sergileniyor. Sicili temiz olmayan Batı dünyası, bu katliam karşısında sessiz kalmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

İTO Meclisi’nin tarihi bir sorumluluğu yerine getirerek, Gazze’yi Hiroşima’ya çeviren İsrail zulmünü ve katliamını kınayan bir ortak deklarasyon yayınladığını hatırlatarak, iş dünyasının “mazlumun yanında zalimin karşısında” olduğunu söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.