Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı: İstanbul için Bu Yıl 19 Milyon Turist Hedefliyoruz

İTO Başkanı Avdagiç, İstanbul’un kongre turizminde önemli bir rakamı garantilediğini ve yılın geri kalanında 46 bin turist beklediklerini söyledi.
İTO Başkanı: İstanbul için Bu Yıl 19 Milyon Turist Hedefliyoruz
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yılın geri kalanında yapılacak kongrelere dair katılım beklentilerini paylaştı. İstanbul’da yılın kalan aylarında yapılacağı kesinleşen kongrelere en az 45 bin 777 kongre turistinin katılacağını, bu katılımcıların kişi başı harcamalarının toplamının yaklaşık 140 milyon Euro olmasını beklediklerini söyledi.

Bu yıl, İTO’nun iştiraki İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun (ICVB) da destek verdiği, katılımcı sayıları 300 ile 25 bin arasında değişen en az 36 uluslararası kongrenin İstanbul’da gerçekleştirileceğini dile getirdi.

2023 yılı baharının turizm mevsimi için herkese çok olumlu sinyaller verdiğini belirten Avdagiç, İstanbul’un geçen yıl turizm sektöründe hem yerel, hem de küresel alanda birçok rekora imza attığını ve birçok listede ilk 10’a yerleştiğini belirtti.

Dünyaca ünlü seyahat dergisi Global Traveller tarafından Avrupa’nın En İyi Tatil Destinasyonu olarak seçildiğini hatırlatarak, ünlü haber kanalı CNBC’nin Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 7 Şehir listesinde yer aldığını sözlerine ekledi.

İstanbul’un Güçlü Marka Değeri Türk Turizminin Lokomotifidir

Avdagiç, bu yılın en büyük toplantısının 22 Mayıs’ta 25 bin katılımcılı IEEE PES Üretim, İletim ve Dağıtım Uluslararası Konferansı ve Sergisi olacağını, zirveye elektrik, enerji, bilişim ve finans gibi çeşitli sektörlerden şirketlerin katılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

İstanbul’un güçlü marka değerinin Türk turizminin lokomotifi olduğunu belirten Avdagiç, turizmde yüzlerce sektöre itici güç olduğunu aktararak, konuşmasına “Oda olarak Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) ve ICVB aracılığıyla İstanbul turizmine yaptığımız yatırımların karşılığını almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ülke olarak, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu vasıtasıyla yaptığımız çalışmalarla kongre turizminde de büyük bir sıçramaya katkı sağladık.” sözleriyle devam etti.

İlk Çeyrekte 4 Milyona Yakın Turist Ağırlandı

İstanbul’da 2023 ilk çeyrekte 3 milyon 480 bin 630 yabancı ziyaretçi ağırlandığını açıklayan Avdagiç, bunun geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 20 daha fazla olduğuna dikkat çekti.

İstanbul için 2023 turist hedefinin 19 milyon olduğunu, bunun ülke turizmine katkısının 18 milyar dolar civarında olacağını sözlerine ekledi.

Türkiye 2023 yılı için 63 milyon turist ve 86 milyar dolar gelir hedefliyor. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın