Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı Borsa için İyimser Konuştu: Yabancı Girişi Bekliyoruz

Merkez’in faiz hamlesinden korkan yatırımcıların haftanın ilk iş gününde satışları hızlandırmasına rağmen İTO Başkanı’ndan borsa için iyimser açıklamalar geldi.
İTO Başkanı Borsa için İyimser Konuştu: Yabancı Girişi Bekliyoruz
HABER GİRİŞ

Ekonomi kadrolarındaki radikal değişikliklerle birlikte rasyonel politikalara dönüş yapılacağı beklentisinden destek alan borsanın gösterdiği başarılı performans bugün itibarıyla sorgulanmaya başladı. Merkez Bankası’nın Perşembe günü ilk faiz artırım kararını vermesi beklenirken haftanın ilk işlem gününde yoğun satış baskısıyla yüzleşen borsayı nelerin beklediği soru işareti yarattı.

Yatırımcılar Merkez’in hamlesine borsanın vereceği tepkiyi yakından takip ederken, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı’ndan iyimser yorumlar geldi.

İTO Başkanı Şekip Avdagiç, yeni ekonomi yönetiminin piyasalara verdiği pozitif mesajların yabancı yatırımcıyı borsaya çekebileceği çıkarımında bulundu.

Hürriyet’e konuşan Avdagiç, borsaya girişlerin çok hızlı olacağını ifade ederek, bunun için makro dengeleri işaret etti.

İTO Başkanı, ‘‘Seçimin hemen ardından ekonomi adına pozitif sinyaller geldi. Dost ülkelerin yatırım iştahı arttı. Yabancı yatırımcının önce borsaya ve iç borçlanma senetlerine sonra doğrudan yatırıma gelmesini bekliyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Sektör fark etmeksizin Borsa İstanbul’da (BİST) çok sayıda şirketin yatırıma uygun pozisyonda olduğu yorumunu yaparak şöyle ekledi:

“Borsada sektör ayrımı yapmaksızın Türkiye’deki birçok şirketin değeri çok cazip bir noktada. Makro dengeler yabancı yatırımcı açısından beklentilere uygun hale gelirse borsaya çok hızlı bir giriş olacağını öngörüyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.