Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı Avdagiç’ten Faiz İndirimi için Yeni Tahmin

İTO Başkanı Şekip Avdagiç, bu yıl içerisinde faiz indirimi yapılabileceğini öne sürdü. Enflasyonla mücadelede son durumu değerlendirdi. Ayrıntılar geliyor...
İTO Başkanı Avdagiç’ten Faiz İndirimi için Yeni Tahmin
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İTO’nun Haziran ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada iş dünyasının gündemini değerlendirdi. Yazılı açıklamada yer alan bilgilere göre Avdagiç, dezenflasyon sürecinin önemine vurgu yaptı.

Avdagiç, dezenflasyon sürecinin tüm kesimlerin ortak çabası ve kararlılığı ile yürütülmesi gerektiğini belirterek, “Dezenflasyon sürecini hızlandırmak bizim elimizde. Kalıcı düşük enflasyon hedefine bir an önce ulaşmak istiyoruz. Bu hedefe ulaşmak için iki şeye ihtiyacımız var: enflasyonla mücadelede topyekûn kararlılık ve yatırım ortamının hızla iyileştirilmesi. Bu konularda atacağımız güçlü adımlar, Türkiye’nin yeni hikayesinin temellerini oluşturacaktır.” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, 12 aylık ihracatın ilk kez 260 milyar doları aştığını ve Türkiye’nin kredi temerrüt takası (CDS) puanlarının 250 baz puan seviyelerine gerilediğini hatırlattı.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken iki husus olduğunu belirten Avdagiç, sıkı para politikasının ve dezenflasyon sürecinin devamının büyüme üzerinde baskı oluşturabileceğini, yüksek faiz ve buna bağlı olarak TL’nin değerlenmesinin ihracatı olumsuz etkileyip ithalatı artırabileceğini ifade etti.

Avdagiç, 2023 Temmuz ve Ağustos aylarında yüzde 9’u aşan enflasyon rakamlarının endeksten düşmesiyle, ilk etapta baz etkisiyle yıllık enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme görüleceğini ifade etti. Enflasyonla mücadele sürecinde alınacak hızlı mesafeyle, bu yıl içinde bile faiz indirimi konusunun konuşulabileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Avdagiç, enflasyondaki belirgin düşüşün, fiyatlar genel seviyesindeki artışın sert gerilemesiyle fiyatlama davranışlarının hızla düzelmesini sağlayacağını böylece piyasanın geleceğe yönelik abartılı fiyatlama davranışının törpüleneceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.