Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı Avdagiç’ten Enflasyon Yorumu “Düşüşe Geçecek”

İTO'da geçen ay ikinci kez yönetimin kurulu başkanı seçilen Avdagiç, enflasyonun düşüşe geçeceğini ve bu konuda iş dünyasının elini taşın altına koyacağını söyledi. İşte detaylar...
İTO Başkanı Avdagiç’ten Enflasyon Yorumu “Düşüşe Geçecek”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO), son yapılan seçimlerden sonra yeni yönetimiyle ilk Meclis toplantısı dün yapıldı. İTO’nun Başkanı Şekib Avdagiç’in, toplantında gerçekleştirdiği konuşması paylaşıldı.

İTO Başkanı Avdagiç, Türkiye’nin ekonomisine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

“Enflasyon Düşüşe Geçecek”

Yüksek enflasyon sorununa değinen Avdagiç, kurun sakin etkisi ve güçlü baz etkisinin olumlu katkısıyla enflasyonun düşüşe geçeceğini söyledi. Ülke olarak bu düşüşün enflasyona karşı mücadele fırsatına çevrilebileceğini kaydetti.

İş dünyasının enflasyon belasını kısa sürede alt edilmesi için elini taşın altına koyacağını belirtti. Enflasyona karşı topyekün mücadele ile tüm kesimlerin duyarlılığının artacağını söyledi.

Avdagiç, tarımsal girdi ve üretici fiyatlarındaki artışın hala yüksek olduğunu belirterek, gıda enflasyonun ortalamanın üstünde seyrettiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“İşletmelere Kredi Muslukları Açılmalı”

Kredi faizlerinin düştüğünü ifade ederek, krediye erişim konusunda beklentilerinin olduğunu söyledi. Kredi musluklarının işletmelerin erişebileceği şekilde açılması ve uygulanması gerektiğini bildirdi. Bu kapsamda Kredi Garanti Fonu (KGF) kaynaklarının artırılması gerektiğini bildirdi.

İTO Başkanı, Türkiye ekonomisinin birçok ülkeye göre daha yüksek bir büyüme gösterdiğini kaydetti. Uzmanların son tahminlerinin başta Avrupa Birliği (AB) ve ABD ekonomisi olmak üzere küresel ekonomide daralmanın tahmin edilenden daha sınırlı kalacağı yönünde olduğunu söyledi. Bu durumun, Türkiye’nin 2023’ün ilk yarısında AB ülkeleri dahil genel ihracatının yeniden bir ivme trendine gireceği anlamına geldiğini bildirdi.

İTO’nun en köklü ve kurumsal ticaret örgütü olduğunu belirterek ekonomik politikaların ve vizyonların belirlenmesinde öncü rol oynadıklarını ifade etti.

Bu gelişmelerin öncesinde Avdagiç, yakın bir zamanda son zamanlarda gündemde konuşulan konulardan biri olan asgari ücret ile ilgili değerlendirmede bulundu. Ücretin enflasyon oranı ile aynı seviyede olması gerektiğini bildirdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.