Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO: Asgari Ücrete 6 Aylık Enflasyon Kadar Artış Yapılmalı

Asgari ücrete yapılacak ara zam oranına ilişkin görüşmeler devam ederken İTO Başkanı Avdagiç, ücrete 6 aylık enflasyon kadar artış yapılması gerektiğini savundu.
İTO: Asgari Ücrete 6 Aylık Enflasyon Kadar Artış Yapılmalı
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren, enflasyondan eriyen maaşlara yapılacak Temmuz zammına ilişkin görüşmeler devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 14 Haziran’da gerçekleştirdi. 19 Haziran’daki ikinci toplantıya ilişkin İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı  Şekib Avdagiç, değerlendirmelerde bulundu.

Asgari ücrete 6 aylık enflasyon kadar artış yapılması gerektiğini söyleyen Avdagiç, NTV yayınında konuştu. Avdagiç, açıklamasında şu şekilde konuştu;

“Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteriyoruz. Milli paramızda Türk Lirası. Kendi paramız var, kendi skalamız var, kendi endekslerimiz var.”

Söz konusu durumların dikkate alınarak asgari ücrette güncelleme yapılması gerektiğini belirterek, asgari ücretteki çalışmanın ara düzenleme olduğunu vurguladı.

Asgari Ücret, Tüm Ücretlileri Etkiliyor

Ara düzenlemelerin yılbaşında yapıldığını anımsatan Avdagiç, bu sebepten ara düzenlemede 5 yıllık verilerin olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

2023 yılının 6’ıncı ayıyla ilgili tüketici fiyat endeksi (TÜFE) öngörüsünün belli olduğuna da işaret ederek, “Bu da 5 aylık veriye eklenerek 6 aylık TÜFE kadar bir artış olmasının hem şirketler açısından hem de ücretliler açısından makul olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin sadece asgari ücret alan kişiye verilen bir ücret artışı olmadığını vurgulayan Avdagiç, artışın basamak etkisiyle tüm ücretlilere oran veya orana yakın olarak şirketlerin artış yapmak durumunda olduğunu kaydetti.

Gelir vergisi dilimlerinin de asgari ücrete yapılacak artış dikkate alınarak güncellenmesi gerektiğini bildiren Avdagiç, “Son birkaç senedir gelir vergisi dilimlerindeki kaybın da önlenmesini sağlayacak adımların atılması çok önemli.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.