Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya’da Bebek Kıtlığı Büyüyor! Doğumlar Tarihi Düşük Seviyede

Açıklanan yeni veriler İtalya’da doğum oranlarının, endişe verici düzeyde azaldığını gösterdi. Ülkede bebek kıtlığı sorunu büyüyor.
İtalya’da Bebek Kıtlığı Büyüyor! Doğumlar Tarihi Düşük Seviyede
HABER GİRİŞ

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından bugün açıklanan verilere göre ülkedeki doğumlar 2022’de 400 binin altına indi. Bu ardışık 14. düşüş yılı oldu. Doğum oranı tüm zamanların en düşük seviyesindeyken ölüm oranının hala yüksek olduğu belirtildi.

ISTAT’ın yıllık demografik raporuna göre geçen yıl İtalya’da her yedi doğumda 12’den fazla ölüm kaydedildi ve yerleşik nüfus 179 bin düşüşle 58,85 milyona düştü.

Bununla birlikte nüfustaki azalma, COVID-19 pandemisinden ağır şekilde etkilenen iki yıl olan 2021 ve 2020’ye kıyasla biraz yavaşladı.

ISTAT, 1861’dne bu yana kaydedilen en düşük doğum oranıyla ilgili, “Geleneksel olarak üreme olarak kabul edilen 15-49 yaş grubundaki kadın nüfusunun azalması ve yaşlanması önemli bir faktördür” dedi.

Son raporunda, İtalya’da her dört kişiden birinin 65 yaşın üzerinde olduğunu, 100 yaşını aşanların sayısının ise son 20 yılda üç katına çıkarak 22 bine ulaştığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

İtalya’nın genel nüfusu, 2014’ten bu yana istikrarlı bir şekilde düşüyor ve o zamandan bu yana 1,36 milyondan fazla kişinin kümülatif kaybı, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Milano sakinlerine eşdeğer.

ISTAT Eylül ayında, İtalya’nın sakinlerinin neredeyse beşte birini kaybedebileceğini ve nüfusun temel bir senaryoya göre 2050’de 54,2 milyona ve 2070’te 47,7 milyona düşeceğini öngördü.

Bu arada İtalya’nın bebek kıtlığı ulusal bir acil durum olarak kabul ediliyor. Kıtlık, Giorgia Meloni’nin ülkenin ilk kadın başbakanı olduğu geçen yılki seçimler öncesinde sorunu çözmek önemli bir politika taahhüdüydü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.