Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya’da Banka Hisseleri Ek Vergi Düzenlemesi Sonrası Sert Düştü

İtalya’daki bankacılık hisseleri, hükümetin yüzde 40 oranındaki vergi duyurusunun etkisiyle kayıplarını derinleştirdi. Ayrıntılar şöyle...
İtalya’da Banka Hisseleri Ek Vergi Düzenlemesi Sonrası Sert Düştü
HABER GİRİŞ

İtalyan bankacılık hisseleri, kabinesin borç verenlerin 2023′teki fazla karları üzerinden yüzde 40 beklenmedik vergiyi onaylamasının ardından piyasa açılışı ile beraber sert düştü. Finecobank ve BPER Banca hisseleri yüzde 8’e yakın düşerken, Intesa Sanpaolo ve Banco BPM hisseleri yüzde 7′nin üzerinde ve UniCredit yüzde 6 düştü.

İtalya’nın bankacılık endeksi ise yüzde 6’ya yakın kayıp yaşadı. İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, dün düzenlediği basın toplantısında, bankaların yüksek faiz oranlarından elde ettikleri kârlar üzerinden bir defaya mahsus yüzde 40 vergiyi onayladı.

Salvini açıklamasında, “Birkaç milyondan değil, milyarlardan bahsettiğimizi anlamak için bankaların ilk yarı kârlarına bakmak yeterli. Paranın maliyetinden kaynaklanan yük hanehalkları ve işletmeler için iki katına çıktıysa, cari hesap sahiplerinin aldıkları kesinlikle ikiye katlanmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Borç verenler mevduat ödemelerini durdururken kredi maliyetlerini artırabildikleri için keskin bir şekilde yükselen resmi faiz oranları bankalara rekor karlar sağladı. Citi’deki analistlerin şu anda mevcut verilere dayanarak tahminlerine göre, bir defaya mahsus vergi, bankaların yıl içindeki net kârlarının yaklaşık yüzde 19′unu temsil edecek.

Citi Hisse Senedi Araştırma Analisti Azzurra Guelfi, “Hem sermaye ve kâr üzerindeki etkisi hem de banka hisselerinin öz sermaye maliyeti göz önüne alındığında, bu vergiyi bankalar için önemli ölçüde olumsuz görüyoruz.” notunu düştü.

GCM Yatırım Banner

Vergi, hem 2022 hem de 2023′te yüksek faiz oranlarından kaynaklanan “fazla” net faiz gelirine uygulanacak. Bankaların vergiyi mali yılın bitiminden sonraki altı ay içinde ödemesi gerekiyor. Bank of America’daki analistler, yeni verginin bankalara kazançlarının yüzde 2 ila yüzde 9’una mal olabileceğini tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.