Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya ve İspanya’da PMI Verileri Beklenenden İyi Geldi

Bu sabah açıklanan verilere göre Türkiye dahil birçok ülkede imalat sektöründe iyileşmenin sürdüğünü gösteren PMI rakamları açıklandı.
İtalya ve İspanya’da PMI Verileri Beklenenden İyi Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın genelinde ekonomi veri ajandası oldukça yoğunken, bugün yurt içinde ve dışında imalat satın alma yöneticileri endekslerini takip ediyor olacağız. İstanbul Sanayi Odası (İSO), tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de imalat PMI Mart ayında 50,9 değerine yükselerek, imalat sektöründeki iyileşmenin devam ettiğini işaret etti.

Yurt dışında ise Çin’de Caixin imalat PMI 50,0 değerine gerilerken, Rusya imalat PMI 53,2, Fransa47,3, Almanya 44,7 değerlerinde açıklandı.

İtalya ve İspanya’da beklentilerin üzerinde gelen değerler, sektördeki toparlanmanın devam ettiğini gösterdi.

İspanya İmalat PMI 51,3’e Yükseldi

İspanya’da imalat PMI, Mart ayında 51,3 değerine yükseldi. Şubat ayında 50,7 gelen değer için Mart beklentisi 50,1 olması yönündeydi.

Raporda, imalat sektöründeki yükselişin keskinleştiği belirtilirken, Mart ayında yeni siparişler arttı, üretim ve istihdam bir yılı aşkın süredir genişlemeye devam etti.

GCM Yatırım Banner

Tedarikçilerin performansları artarken, ortalama girdi maliyetleri 2019’un kasım ayından bu yana ilk kez düştü.

S&P Global Market Ekonomisti Laura Denman, İspanyol imalat sektörüyle ilgili bir dizi pozitif haber olduğunu, yurt içi performansında iyileşme olduğunu ve önümüzdeki aylarda da sektöre dair baskıların azalmaya devam edeceğini söyledi.

İtalya İmalat PMI 51,1’e Yükseldi

Şubat ayında 52,0 değerinde açıklanan İtalya imalat PMI, Mart’ta da eşik değerin üzerinde kalmayı başardı. Endeks, 51,0 beklentisini hafifçe aşarak, 51,1 değerinde gerçekleşti.

Mart ayında üretim artmaya devam ederek mevcut üretim süresini uzattı. Bazı üreticiler, daha yüksek satışların büyüme gerilemesine rağmen üretimdeki artışa katkıda bulunduğunu bildirdi.

S&P Global Market Ekonomi Direktörü Paul Smith, üretimin bir kez daha belirgin şekilde arttığını, arz tarafındaki kısıtlamalarda gözle görülür bir rahatlama olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.