Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya Ekonomisi için İyimser Haberler Olsa da Yükseliş Önemli Miktarlarda Değil

İtalya ekonomisinde bazı iyimser veriler göze çarpsa da uzmanlar, yukarı yönlü hareketlerin zayıflığı konusunda uyarıyor. İşte detaylar;
İtalya Ekonomisi için İyimser Haberler Olsa da Yükseliş Önemli Miktarlarda Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son zamanlarda İtalya ekonomisi için bazı olumlu haberle gelse de iyimser verilerin zayıflığı gözden kaçmıyor. İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) Cuma günü Kasım ayı için yerel sanayi üretimi verilerini yayınladı ve genel ekonomik durum Aralık ayında iyileşti.

Bir gün önce de enstitü genel istihdam oranının 1977’den bu yana en düşük seviyesine yükseldiğini bildirdi. Ancak rakamların hiçbiri önemli miktarlarda iyileşme kaydetmedi.

ISTAT, son üç ayda küçük düşüşler gösteren trendi tersine çevirmesine rağmen Kasım ayında sanayi üretiminin önceki aya göre yüzde 0.1 arttığını bildirdi.

İtalya Kasım 2019 Verileri Ayrıca genel ekonomik durumun “ılımlı” ekonomik büyüme için dünya çapındaki eğilime “yöneldiğini” söyledi. Perşembe günü açıklanan işsizlik rakamı da benzer bir öyküyü ortaya serdi. Buna göre bir iş sahibi olan İtalyanların sayısı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0.1 arttı. Genel rakam 40 yıldan fazla bir süredir en iyisi olsa da gösterge son birkaç aydır bu seviyenin etrafında seyrediyordu ve ekonomistler bu sayının işgücünden ayrılan bazı işçiler tarafından şişirilmiş olabileceğini öne sürdü.

Ekonomist Javier Noriega, son verilere kırılgan bir ekonomik toparlanmanın başlangıcı olabilecek şey olarak baktığını dile getirdi.

İtalya Son Veri Kırılgan Ekonomi Toparlanma Yine de rakamlar, yavaş ekonomik büyüme, genç işçiler için yüksek işsizlik seviyeleri, araştırma ve yeniliğe yatırım eksikliği tarafından sarsılan bir ekonomi için olumlu haberler olarak geldi.

ABS Securities analisti Oliviero Fiorini; “bunun bir şeyin başlangıcı olup olmadığını söylemek için çok erken” diyerek şöyle devam etti:

GCM Yatırım Banner

“Bu tam tersinden daha iyi. Ancak İtalya’daki temel durumun değiştiğini düşünmek için hiçbir neden yok. Ekonomi hala büyük yapısal reformlara ihtiyaç duyuyor ve siyasi istikrarsızlık endişeleri hala her şeye gölge düşürüyor. Birkaç ay sonra tekrar bakana kadar bu yeni göstergelerin ne anlama geldiğini bilemeyiz.”

Noriega da ekonominin, ihracata yardımcı olan nispeten zayıf bir euro ve devletin tasarruf etmesine yardımcı olan düşük devlet borcu getirisi gibi bazı dış faktörlerden faydalandığını savundu. “Ancak sağlam bir çoğunluğa ve doğru reformları yapma arzusuna sahip bir hükümet olana kadar, bu küçük adımların ekonominin umabileceği en iyileri olmalarından endişeleniyorum” ifadeleriyle yetersizliği vurguladı.

2019 için nihai verilerin açıklanmasının ardından yapılan ortak tahminler İtalyan ekonomisinin bir bütün olarak yıl için yüzde 0.1 civarında büyüyeceği yönündeydi. Ancak ISTAT’tan alınan resmi veriler, ekonomik büyüme oranının 2020 için yüzde 0.6’ya çıkacağını öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın