Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya Başbakanı, Ülkesinin Brüksel’in Cezasından Kaçınabileceği Konusunda İyimser

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Brüksel’in disiplin prosedüründen kaçınabileceği konusunda iyimser konuştu. Detaylara aşağıda;
İtalya Başbakanı, Ülkesinin Brüksel’in Cezasından Kaçınabileceği Konusunda İyimser
HABER GİRİŞ

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Avrupa Komisyonu’nun çok büyük açık prosedürü izlemeyeceği ihtimali konusunda iyimser olduğunu söyleyerek ülkenin durumu hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

İtalya, bu hafta başında AB’nin yürütme organına gönderdiği mektupta Roma’nın büyüme ve istikrar paktı olarak bilinen anlaşmanın parçasını oluşturan mali kurallara saygı duyduğunu ve bunlara uyacağını belirtmişti.

Ancak İtalyan Başbakanı, mektubun uzun zamandır Avrupalı emsallerinin gerisinde kalan İtalya ekonomisini desteklemek için bu çerçeveyi değiştirme çağrısı içerdiğini söyledi.

İtalya Başbakanı ,Brüksel’in Cezasından Kaçınabileceği Konusunda İyimserAB’nin üst düzey liderlerinin toplantısı için Brüksel’e gittiğinde gazetecilere konuşan Conte, mektubun çok net siyasi bir mesaj içerdiğini dile getirerek; “şu anda istikrarla daha fazla, büyümeyle ise daha az ilgili olan bir büyüme ve istikrar paktımız var ve bu kuralları tersine çevirmemiz gerekiyor” dedi.

Sonuçta Roma, dünyadaki en yüksek borcun GSYH’ye oranına sahip ve Yunanistan ikinci sırada. Bu yılın Nisan ayında Roma ve Brüksel, borcun 2018’de yüzde 132,2’ye yükseldiğini ve anlaşmanın gerektirdiği yüzde 60 seviyesinin üzerine çıktığı hususunda anlaşmıştı.

Haziran ayının başlarında ise Komisyon, ülkenin harcama planlarını ve borç azaltma çabalarını inceleyen İtalya’nın uyumluluğunun bir incelemesini yayınlamıştı.

Conte İtalya AB disiplin işlem Yorumu Önümüzdeki iki yıl boyunca bu sayıya ilişkin İtalya ve Avrupa tahminlerinin önemli ölçüde farklılık gösterebileceğini vurgulayan raporda, ülkenin Maliye Bakanı Giovanni Tria’nın Roma’daki bakanlarının rakamın 2020’ye kadar yüzde 131,3’e düşmesini beklerken, Komisyon’un yüzde 135 seviyelerine yükseleceği yönünde beklentisi olduğu belirtilmişti. İtalya’nın Lega Başkanı Matteo Salvini ise bu haftaki açıklamasında, en az 10 milyar euroluk vergi indirimini zorlamadığı takdirde istifa edeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yine de hem Başbakan hem de Maliye Bakanı, geçtiğimiz haftalarda Brüksel’e karşı çok daha yumuşak bir ton aldı. Nihayetinde Komisyon 25 Haziran kadar yakın bir tarihte, İtalya’nın finansal durumu üzerindeki incelemesini artırıp artırmayacağına dair karar vermek için bir araya gelebilir. Bunun yanında, Conte’nin son mektubunun daha fazla analiz edilebilmesi için görüşme, 2 Haziran tarihine de ertelenebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.