Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre’nin Rusya’ya Uyguladığı Yaptırımlar Bini Geçti

Rusya’ya uygulanan yaptırım sayısı 10 bine dayanırken, bunun yarısını bireyler oluşturdu. En fazla kısıtlama ise İsviçre’den geldi.
İsviçre’nin Rusya’ya Uyguladığı Yaptırımlar Bini Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 56. gününde de devam ediyor. Batılı ülkelerin Rusya için yaptırımları tam gaz sürerken, Salı günü G7, Avrupa Birliği ve NATO üyesi ülkeler Rusya’ya ek yaptırım uygulanması ve Kremlin üzerindeki baskının artırılması konusunda anlaştı.

Son olarak Japonya hükümeti 8 Rus diplomatı casusluk yaptığı şüphesiyle sınır dışı etti. Rusya, Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle bugüne kadar en çok yaptırım uygulanan ülke oldu.

Batılı ülkeler savaş nedeniyle Moskova hükümetine; başta bankacılık sistemi olmak üzere, enerji, teknoloji, medya, otomobil, spor, finans ve ticaret olmak üzere çok geniş yelpazede yaptırım uyguladı.

Castellum.ai’nin verilerine göre, Rusya’ya 22 Şubat’tan önce 2.754, 22 Şubat’tan sonra 6.918 yaptırım uygulandı. Böylece toplam sayı 9.672’ye ulaştı.

Rusya'ya Uygulanan Yaptırımlar
Kaynak: Castellum.ai

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 22 Şubat’ta Luhansk ve Donetsk Halk cumhuriyetlerinin egemenliğini tanıdığını açıklamış ve bu gelişme sonrasında yaptırımlar art arda gelmeye başlamıştı.

GCM Yatırım Banner

Verilere göre sayısı 10 bine dayanan yaptırımların 5 bin 918’i bireylere, 924’u kuruluşlara uygulandı. En fazla yaptırım uygulayan ülkeler ise sırasıyla; 1103’le İsviçre, 1098’le İngiltere, 940’la Avrupa Birliği (AB), 931’le Fransa ve 838 yaptırımla ABD olarak gerçekleşti.

22 Şubat tarihinden sonra Kanada 744, Avustralya 644 ve Japonya 620 yaptırım kararı aldı. En çok yaptırım uygulanan diğer ülkeler ise Rusya’dan sonra 3 bin 616 yaptırım ile İran, 2 bin 608 ile Suriye ve 2 bin 77 ile Kuzey Kore oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.