Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre’nin Devlet Bankası PostFinance Kripto Hizmeti Sunacak

İsviçre hükümet bünyesindeki PostFinance, müşterilerine kripto para ticareti sunmaya hazırlanıyor. Detaylar şöyle...
İsviçre’nin Devlet Bankası PostFinance Kripto Hizmeti Sunacak
HABER GİRİŞ

İsviçre’nin devlet destekli ve en büyük beşinci bankası PostFinance, düzenlenmiş dijital varlık hizmetleri sağlayıcısı Sygnum Bank ile yaptığı ortaklık sayesinde kullanıcılarına kripto para birimine erişim sunmaya başlayacak.

Tamamen İsviçre hükümetine ait olan PostFinance, 2,5 milyon müşterisine Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto para birimlerini satın alma, saklama ve satma erişimi sağlamayı planlıyor. Banka ilerleyen dönemde daha fazla kripto parayı eklemeyi hedefliyor.

Yaklaşık dört yıl önce İsviçre düzenleyicilerinden bankacılık lisansı alan kripto odaklı Sygnum, devlet ve özel bankalar da dahil olmak üzere bir dizi kuruma hizmet veriyor.

PostFinance Baş Yatırım Sorumlusu Philipp Merkt yaptığı açıklamada, “Dijital varlıklar finans dünyasının ayrılmaz bir parçası haline geldi ve müşterilerimiz bu pazara erişmek istiyor. Sygnum Bank gibi mükemmel bir hizmet sunan saygın ve köklü bir ortak her zamankinden daha önemli.” ifadelerini kullandı.

Sygnum Bank B2B Başkanı Fritz Jost, PostFinance’ın kripto para birimine geçme kararının, İsviçre’deki perakende bankalardan dijital varlık sınıfına olan çıkışlardan kaynaklandığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Jost, PostFinance’ın kripto borsaları ve benzerlerine her yıl yüz milyonlarca önemli sayıda çıkışın farkına vardığını belirterek, “Böylece bunun yalnızca yeni bir gelir akışı eklemek için bir fırsat olmadığını gördüler. Aynı zamanda bunun müşterileri elde tutmakla çok ilgisi olduğunu da anladılar.” diye konuştu.

Kripto çeşitliliğinin artacağını ancak bununla ilgili net bir karar alınmadığını sözlerine ekledi. 1906 yılında kurulan PostFinance, İsviçre’nin ulusal posta hizmeti olan Swiss Post’un finansal hizmetler birimidir. Halka açık şirket, kripto yanlısı duruşu ve kendi saklama platformunu oluşturması ile biliniyor. Şirket ayrıca 2021’de fiziksel pullarla bağlantılı dijital koleksiyon öğeleri çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.