Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre’den Enflasyona Karşı Faiz Politikasında Agresif Adım

İsviçre Merkez Bankası, artan enflasyonist baskıyı engellemek amacıyla faizleri bir kez daha artırdı. Detaylar haberde…
İsviçre’den Enflasyona Karşı Faiz Politikasında Agresif Adım
HABER GİRİŞ

İsviçre Merkez Bankası gösterge faiz oranını bu yıl üçüncü kez artırarak yüzde 1 seviyesine çıkardı. Merkez bankası açıklamasında, artan enflasyonist baskıya ve bunun daha fazla yayılmasına karşı koymak adına önlem aldığını belirtti.

Ülkedeki enflasyon, İsviçre Merkez Bankası’nın yüzde 0-2’lik hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor. Diğer yandan enflasyon Avrupa ülkelerinin hızla yükselen oranlarının belirgin şekilde altında kalmayı sürdürüyor. İsviçre’nin enflasyon oranı, Ağustos ayında 30 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 3,5′ten düştükten sonra geçen ay yüzde 3 olarak gerçekleşti.

Merkez bankasının yaptığı 50 baz puanlık artış, politika faiz oranını 15 yıl sonra ilk kez beklenmedik bir şekilde Haziran ayında %-0,75′ten %-0,25′e çıkardıktan sonra geldi. Daha sonra Eylül’de 75 baz puanlık artışla oranlar pozitif bölgeye girdi.

Bankadan Sıkılaşma Mesajı

İsviçre Merkez Bankası’ndan yapılan basın açıklamasında, “Orta vadede fiyat istikrarını sağlamak için SNB politika faizinde ek artışların gerekli olacağı göz ardı edilemez.” ifadeleri kullanıldı. Uygun parasal koşulları sağlamak için gerektiğinde döviz piyasasında da aktif adımlar atılabileceğinin mesajı verildi.

İsviçre Ulusal Bankası son faiz artırımını duyururken, büyümedeki küresel yavaşlamaya ve enflasyonun birçok ülkede merkez bankalarının hedeflerinin belirgin bir şekilde üzerinde olduğuna dikkat çekti ve bunun yakın zamanda değişmesini beklemediğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Zorlu durumun şimdilik devam etmesinin beklendiği açıklamada, küresel ekonomik büyümenin önümüzdeki çeyreklerde zayıf olacağı ve enflasyonun şu an için yüksek kalmaya devam edeceği tahmin edildi.

Orta vadede ise ülkeler para politikasını sıkılaştırmaya devam ettikçe, enflasyonun daha ılımlı seviyelere ineceği beklentisi paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.