Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Üretici Fiyatları Kasım’da Petrol Ürünleri Etkisiyle %0,1 Düştü

İsviçre'de üretici ve ithalat fiyat endeksi, bu yılın Kasım ayında aylık bazda %0,1 oranında düşüşe işaret etti.
İsviçre Üretici Fiyatları Kasım’da Petrol Ürünleri Etkisiyle %0,1 Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında gösterilen İsviçre’de koronavirüs vakaları 385 bine yaklaştı. Toplam ölüm 6154 olurken, 14 Aralık’ta 10.726 adet yeni vaka bildirildi. İkinci dalga salgını daha sert bir şekilde geçiren ülkenin üçüncü çeyrek büyümesi son 40 yılın en yükseği olarak gerçekleşti.

İsviçre Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre; üretici ve ithalat fiyatları endeksi, Kasım 2020’de bir önceki aya göre %0,1 geriledi.
İsviçre Üretici ve İthalat Fiyatları Endeksi - Kasım 2020
Kaynak: Confédération Suisse

Bu düşüşün, özellikle petrol ürünleri ve ilaç müstahzarlarının düşük fiyatlarından kaynaklandığı bildirildi. Veri, Kasım 2019 sonuçlarıyla karşılaştırıldığı zaman, tüm yerli ve ithal ürünlerin fiyat seviyesinin %2,7 oranında düştüğü görüldü.

Üretici fiyatları endeksindeki düşüşe karşılık, atık toplama ve malzeme geri kazanımı ile temel farmasötik ürünler için yükselen fiyatların gözlendiği açıklandı. İthalat fiyat endeksinin ise özellikle petrol ürünleri ile petrol ve doğal gaz için Ekim 2020’ye kıyasla daha düşük fiyatlar kaydettiği açıklandı.

Temel eczacılık ürünleri, turunçgiller ile kauçuk ve plastik ürünler için de düşük fiyatlar kaydedildiği bildirildi. Diğer taraftan demir dışı metaller ve bunlardan üretilen ürünler, birincil formdaki plastikler, kimya endüstrisinin diğer kimyasal ürünleri ve organik ürünlerin daha pahalı hale geldiği açıklandı.

Kasım 2020 toplam endeksindeki değişime en önemli katkılar, üretici fiyatları bazında yıllık %4,4 artışla atık toplama ve malzeme geri kazanımı oldu.
İsviçre ÜFE En Büyük Katkı Grubu
Kaynak: Confédération Suisse

Yıllık bazda temel farmasötik ilaçlar %0,4 gerilerken, cam ve cam ürünleri fiyatları %0,8 azaldı. Boya, cilalar ve benzeri kaplamalar, matbaa mürekkebi ve macunlara ait fiyatlar %1,6 azalırken, diğer kimyasal ürünlerin fiyatları %1 geriledi. Petrol ürünleri fiyatları %44,2 azalırken, farmasötik müstahzarlar fiyatları %5,6 düştü.

GCM Yatırım Banner

İthalat fiyatları endeksinin toplam endeksteki değişime en önemli katkısı, yıllık bazda %3 artışla taze sebze fiyatları cephesinde gerçekleşti. Demir dışı metaller ve bunlardan yapılan ürünlere ait fiyatlar %0,2 azalırken, birincil formdaki plastik ürünlerin fiyatları %10,5 düştü.

İthalat fiyatları endeksinde en büyük düşüş, yıllık bazda %44,9 azalmayla petrol ürünlerinde görüldü. Petrol ve doğal gaz fiyatları ise geçen yılın Kasım ayına göre %38,6 düşüş gösterdi. Artan fiyatlarda taze sebzeden sonra yıllık bazda %0,3 ile turunçgiller yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.