Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre TL’ye Sırt Çevirdikten Sonra Rusya’dan Rövanş Geldi

Türkiye'deki seçim gününe kadar TL işlemlerini askıya alan İsviçreli Swisquote’nin ardından Rus devlet bankasından karşı atak geldi.
İsviçre TL’ye Sırt Çevirdikten Sonra Rusya’dan Rövanş Geldi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

İsviçreli bankacılık hizmetleri şirketi Swisquote’nin Türk lirası ile olan işlemlere tedbir kararı almasından sonra Rusya’dan gelen haberde TL’nin yıldızı parladı. Rus bankalarının TL işlemlerine yönelmesiyle birlikte kamu bankalarından da benzer atak geldi.

Rus devlet bankası Gazprombank’ın Türk parası ile işlemleri başlatacağı öğrenildi.

Türk parası ile transferleri başlatan Gazprombank’ın bu hamlesi, Ankara-Moskova ilişkilerinin daha da yoğunlaşmasının göstergesi olarak görülüyor.

Gazprombank’ın aldığı son kararla, Ukrayna topraklarını ilhak ettiği için mali yaptırımların öznesi olan Rusya’nın kendisine sırt çevirmeyen ülkelerden olan Türkiye ile ekonomik ilişkilerini devam ettirmede ısrarcı olduğu yorumu yapıldı.

Uzmanlar, Türkiye’ye yönelen yüksek turist ve göçmen sayısı başta olmak üzere, iki devlet arasında artan ticari ilişkiler için bankanın TL işlemlerine yönelmesini normal görüyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın