Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Para Manipülatörü Etiketini Reddetti

İsviçre Ulusal Bankası başkanı, ABD'nin ülkeyi para manipülatörü olarak etiketleme kararını reddettiğini açıkladı.
İsviçre Merkez Bankası Başkanı Para Manipülatörü Etiketini Reddetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazinesi Çarşamba günü İsviçre’yi para birimlerini ABD doları karşısında kasıtlı olarak devalüe ettiğinden şüphelendiği ülkeler listesine ekledi. İsviçre’nin merkez bankasının başkanı Thomas Jordan ise ABD’nin İsviçre’yi para manipülatörü olarak etiketleme kararını kabul etmediklerini belirtti.

USD/CHF paritesi, TSİ 16:20 sularında %0,25 oranında düşüşle 0,8838 frank seviyesinde seyretmeye başladı.
USD/CHF Paritesi %0,25 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Güne 0,8858 franktan başlayan USD/CHF, düşüş eğilimi göstermeye başladı. Günün en yüksek seviyesini 0,8861 ile kaydeden parite, 0,8822 seviyesine kadar geriledi. Tüm zamanların en düşük seviyesinden işlem gören paritenin 1 yıllık getirisi %12,36 oranında ekside bulunuyor.

İsviçre Ulusal Bankası, döviz piyasalarına daha sağlam bir şekilde müdahale etmeye istekli olduğunu uzun zamandır sürdürüyor ve İsviçre frangını manipüle etmeyi kesinlikle reddediyor. ABD Hazinesi ise İsviçre’nin müdahalelerinin GSYİH’in %14’ünü oluşturduğunu söylüyor.

Jordan, ne SNB’nin ne de İsviçre’nin frangın değerini yapay olarak değiştirmediğini söyledi. Jordan, “Para politikamız gerekli, meşru ve çok düşük bir enflasyon oranına sahibiz, bu yüzden bu deflasyonla mücadele etmeliyiz ve İsviçre frangı çok güçlü, bu nedenle son 12 yılda nominal olarak hem Euro hem de ABD doları karşısında muazzam bir şekilde değerlendi,” ifadelerini kullandı.

Günü pozitif bölgede geçiren EUR/CHF paritesi %0,31 oranında yükselişle 1,0826 frank seviyesinden işlem görüyor.
EUR/CHF Paritesi %0,31 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Güne 1,0792 seviyesinden başlayan parite, günü yükselişle geçirdi ve sadece kısa bir süreliğine açılış seviyelerine geri döndü. Günün en yüksek seviyesi 1,0829 frank ile kaydeden parite, 1 yılda %2,10 oranında değer kaybetti.

GCM Yatırım Banner

Para manipülatörü etiketinin verilebilmesi için ülkelerin ABD ile 20 milyar dolarlık ikili ticaret fazlası, GSYİH’nin %2’sini aşan döviz müdahalesi ve GSYİH’in %2’sinden yüksek küresel cari hesap fazlası gerekiyor. Hazine Bakanı Steven Mnuchin, departmanının ekonomik büyümeyi ve Amerikalı işçiler ile işletmeler için fırsatı korumak için güçlü bir adım attığını söyledi.

Başkan seçilen Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, Nisan ayında beklenen ilk para birimi raporunu sunduğunda bulguları yeniden gözden geçirebilir. Yaklaşn yönetim değişikliğine değinen Jordan, SNB’nin Biden ekibiyle yoğun ve yapıcı bir diyalog beklediğini söyledi.

Jordan, “İsviçre’nin bu kriter ile ilgili özel durumunu açıklamaya çalışacağız ve bu kriterlerin neden İsviçre ile ilgili doğru sonuca varmadığını ve bir para manipülatörü olmadığımızı gösterebileceğimizi tekrar açıklayacağız,” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın