Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Merkez Bankası’ndan Dijital Para Hazırlığı

İsviçre Merkez Bankası, ülkenin SIX dijital borsasında dijital parayı test etmek için pilot uygulamasına başlıyor.
İsviçre Merkez Bankası’ndan Dijital Para Hazırlığı
HABER GİRİŞ

İsviçre Merkez Bankası (SNB), Başkanı Thomas Jordan, Zürih’te düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada SIX dijital borsasında Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) ihraç edeceğini duyurdu.

SNB’nin bir pilot uygulamanın parçası olarak test aşamalarına başladığını ancak bunun sadece bir deney olmadığını söyledi. Jordan konferansta yaptığı konuşmada “Banka rezervlerine eşdeğer gerçek para olacak ve amaç piyasa katılımcıları ile gerçek işlemleri test etmek.” ifadesini kullandı.

Kripto para piyasasında geçen yıl yaşanan sert dalgalanma ve hala zirvelerden çok uzak seyretmesi bu piyasaya dair güven endişelerinin sürmesine yol açıyor. Bu durum beraberinde kripto para birimleri ve sabitcoinlere yönelik düzenleme ve denetleme taleplerinin artmasını, CBDC’lere yönelik küresel ilginin yoğunlaşması sağlıyor.

CBDC’lerin Avantajlarına Dikkat Çekiliyor

CBDC’lerin bir merkeze bağlı olmadan üretilmeleri Bitcoin gibi kripto para birimlerinden ayıran en temel özellik olarak gösteriliyor. CBDC’lerin, fiziki paraya göre bazı avantajları olduğu bilinirken, son dönemde kullanımının da artırılmasına yönelik teşvikler söz konusu.

Avantajlar arasında; paraya kolay ve güvenli erişim sağlayarak finansal katılımı teşvik etmek, yurt içi ödemelerde rekabet ve dayanıklılığı geliştirmek, ödemelerde verimliliği artırmak ve işlem maliyetlerini düşürmek, programlanabilir para yaratmak ve para akışlarında şeffaflığı geliştirmek, para ve maliye politikasının kesintisiz ve kolay akışını sağlamak gibi faktörler sayılabilir.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası Para Fonu (IMF), CBDC’lerin para politikası, finansal istikrar ve uluslararası para sistemi üzerinde önemli etkilerinin olmasını beklediğini sergileyen bir rapor yayımlamıştı.

Söz konusu raporda CBDC araştırmalarının, genellikle kripto varlıkların ortaya çıkmasına yanıt olarak, Covid-19 salgını sırasında hızlandığı belirtildi. (Kaynak:AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın