Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Merkez Bankası 9 Ayda Tarihi Zarar Açıkladı!

Enflasyonist baskılar ortasında faiz oranlarını pozitif bölgeye çıkartan İsviçre Merkez Bankası, sarsıntılarla dolu 2022'nin ilk 9 ayında tarihi zarar açıkladı.
İsviçre Merkez Bankası 9 Ayda Tarihi Zarar Açıkladı!
YAYINLANMA ZAMANI

Yılın küresel sıkılaşma dalgasına ayak uyduran ve Eylül ayında faizi pozitif bölgeye çıkaran İsviçre Merkez Bankası (SNB), rekor zararla gündemde. Bugün yapılan duyuruya göre SNB, ilk dokuz ayda 142,2 milyar İsviçre frangı zarar açıkladı. Böylelikle 115 yıllık tarihinin en büyük zararını kaydetti.

Zarar, Fas’ın 132 milyar dolarlık yıllık ekonomik üretiminden fazla olsa da İsviçre’nin para yaratma yeteneği sayesinde iflasla karşı karşıya kalınmadı.

Dev kaybın gerekçesi ise yükselen faiz oranları ve güçlenen İsviçre frangının SNB’nin yabancı yatırımlarının değerini düşürmesi olarak açıklandı.

SNB, güvenli liman İsviçre frangının değer kazanmasına engel olmak için satın aldığı tahvil ve hisse senetlerinin değer kaybetmesi nedeniyle döviz pozisyonlarından 141 milyar zarar etti. Altın pozisyonundan zarar ise 1,1 milyar İsviçre frangı oldu.

Rakamlara ilişkin görüş bildiren UBS Ekonomisti Alessandro Bee, “Bu kayıplar kulağa çok gelebilir ancak SNB normal bir şirket değil” diyerek şöyle devam etti:

“Sorun, hisse senetlerinin kaybettiği, tahvillerin kaybettiği, altının kaybettiği ve İsviçre Frangı’nın güçlendiği stagflasyon ortamıdır. Normalde tahviller ve hisse senetleri kaybettiğinde altın kazanır. Ama bu 2022’de olmadı.”

GCM Yatırım Banner

Normal iflas kurallarının geçerli olmadığını sözlerine ekleyen UBS Ekonomisti, bir yıl önce 41,4 milyar frank kâr elde eden SNB’nin İsviçre frangı için talep olduğu sürece her zaman likit olacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.