Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Maliye Bakanı UBS’nin Credit Suisse’i Almasında Engel Görmüyor

Credit Suisse’in, UBS tarafından devralınması süreci, İsviçre Maliye Bakanı Karin Keller-Sutter tarafından destekleniyor.
İsviçre Maliye Bakanı UBS’nin Credit Suisse’i Almasında Engel Görmüyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

İsviçre Maliye Bakanı Karin Keller-Sutter, UBS’nin, devlet destekli Credit Suisse’i devralmasının siyasi engeller olmaksızın sorunsuz bir şekilde ilerlemesi gerektiğini söyledi. İsviçre parlamentosu, Credit Suisse’in çökmek üzere olmasının ardından devlet makamları tarafından tasarlanan acil birleşmeyi görüşmek üzere önümüzdeki hafta olağanüstü bir toplantı yapacak .

Devralmayı desteklemek ve bankanın kontrolsüz başarısızlığının tetikleyebileceği mali bir çöküşü önlemek için yaklaşık 287 milyar dolar likidite desteği ve devlet garantisi teklif edildi.

Keller-Sutter, “UBS ile CS arasında bir birleşme anlaşması var. Kabine kendi adına ulusal bankaya istikrarı sağlamak için CS’ye likidite sağlama taahhüdünde bulundu.” açıklamasında bulundu.

UBS ile garanti anlaşmasının hala müzakere edildiğini belirten maliye bakanı, birçok komite toplantısında, politikacıların kesinlikle devralmayı tehlikeye atmak istemediği izlenimini edindiğini söyledi.

Geçen ay hükümetin müdahalesini savunan bakan, birleşmenin tamamlanmasının en yüksek öncelik olduğunu söyledi ve şu anda herhangi bir engel görmediğini sözlerine ekledi. Federal Konsey’in birincil amacının, İsviçre ekonomisinin ve ülkenin finans merkezinin istikrarını sağlamak ve uluslararası bir mali krizi önlemek olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Keller-Sutter, banka birleşmesinin, bu koşullar altında, devlete ve vergi mükelleflerine en az yük getiren mümkün olan en iyi seçim olduğunu ifade etti.

Keller-Sutter, UBS’in devralmadan sonra daha fazla hisseye sahip olmak zorunda kalacağını ve bu nedenle bankanın küçülmek durumunda kalacağını belirtti. Bakan, İsviçre Rekabet Komisyonu’nun da tavsiyelerde bulunabileceğini ekledi.

İsviçreli bakan, kurtarmanın tartışmalı bir parçası olan AT1 tahvillerinin sıfıra düşürülmesini de savundu. Keller-Sutter, “Bunlar yüksek getirili, bazen yüzde 9’un üzerinde olan yüksek riskli tahviller. Bu tahvillerin prospektüsü, bir şirketin dolaylı devlet yardımı talep etmesi durumunda, bunların silinebileceğini açıkça ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Önümüzdeki hafta yapılacak özel parlamento oturumunun önemli olduğunu ve Credit Suisse fiyaskosunun gerçeğine ulaşmak için hoş bir fırsat olduğunu da sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın