Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre’de Federal Konsey Credit Suisse Yönetiminin İkramiyelerini Kesti

Federal Konsey, UBS tarafından devralınan Credit Suisse yönetiminin ikramiye haklarının ödenmeyeceği talimatını verdi.
İsviçre’de Federal Konsey Credit Suisse Yönetiminin İkramiyelerini Kesti
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

İsviçre’de Federal Konsey, iflas başvurusunda bulunan Credit Suisse yönetiminin ilk üç kademesi için ödenmemiş tüm ikramiyelerin iptal edilmesi ya da azaltılması talimatını verdi. Daha önceden ödenmiş olan ikramiyelerin geri alınıp alınmayacağının inceleneceği belirtildi.

İsviçre bankacılık yasası uyarınca Federal Konsey, federal fonların devlet yardımı alması durumunda sistemik olarak önemli bir bankaya ikramiye ile ilgili önlemler uygulayabiliyor.

Hükümetin beklenmedik hamlesi, rakip UBS ile birleşmeye zorlanan ve 260 milyar İsviçre frangı (280 devlet finansmanıyla kurtarılması gereken bankadaki ikramiye ödemelerine karşı halkın tepkisinden sonra geldi. Konsey, kararın bu önlemlerle yaklaşık 50-60 milyon İsviçre Frangı’ndan mahrum kalacak olan yaklaşık 1000 çalışanı etkileyeceğini açıkladı.

Alınan karara göre 2022 yılı sonuna kadar ikramiye ödemeleri yönetim kurulu için iptal edilecek. Daha sonra yönetim kurulunun bir kademe altındaki yönetimler için yarıya, altındaki iki kademe için yüzde 25 oranında kesinti uygulanacak.

Credit Suisse’in üst düzey yöneticileri, şirketin Nisan ayında yayınladığı faaliyet raporunda 2022 yılı için ikramiye almayacağını önceden açıklamıştı. İsviçre bankasının 50.000’e yakın çalışanı için 2022 ikramiye havuzu, bankanın hisse fiyatındaki düşüş nedeniyle şimdiden 2,76 milyardan 635 milyon İsviçre frangına inmişti.

GCM Yatırım Banner

Federal Konsey, Credit Suisse’in ödenen ikramiyeleri geri almanın mümkün olup olmadığını yetkililere bildirmesi gerektiğini ekledi ve ayrıca UBS ile birleşme tamamlanana kadar tahakkuk eden ilk üç yönetim kademesi için ikramiyelerin iptal edilmesine veya azaltılmasına karar verdi.

Credit Suisse’in bu hafta yapılan son yıllık genel kurulunda, hissedarlar sahneye çıkarak bankanın yöneticilerine, kapanış gerçekleşene kadar aldıkları maaşın kesilmesini savundular. Bankanın hissedarları, birleşme tamamlanana kadar yönetim kuruluna ödeme yapılmasını onayladı, ancak banka yöneticilerine tazminat verilmesine karşı çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın