Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Ekonomisi 2Ç20’de Avrupalı Komşularından Daha İyi Performans Gösterdi

İsviçre ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde rekor düşüş yaşasa da gerileme Avrupalı komşularına kıyasla daha az sert gerçekleşti. Nedenini ve ekonominin gidişatını ING ekonomisti ele aldı;
İsviçre Ekonomisi 2Ç20’de Avrupalı Komşularından Daha İyi Performans Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yılın ikinci çeyreğinde diğer pek çok ekonomi gibi rekor düşüş yaşamasına rağmen İsviçre ekonomisinin daha iyi durumda olduğu söylendi. Kaldı ki Swiss Re tarafından yapılan son araştırma da İsviçre’yi dünyanın en dayanıklı ekonomileri listesinde ilk sıraya yerleştirmişti.

ING ekonomisti Charlotte de Montpellier de GSYİH’nin Nisan-Haziran dönemindeki düşüşünü ele alarak İsviçre GSYİH’sinin ikinci çeyrekte rekor seviyede gerilediğini ancak düşüşün Avrupa’daki komşuları tarafından görülenden daha az şiddetli olduğunu dile getirdi.

ING THINK üzerinde yayımladığı yazısında ekonomist Charlotte de Montpellier, ilk olarak GSYİH’deki tarihi düşüşü ele aldı.

The State Secretariat for Economic Affairs (SECO) verilerine göre ekonomi söz konusu dönemde ilk çeyrekteki yüzde 2,5’lik düşüşün ardından yüzde 8,2 oranında küçüldü.

Açıklamaya göre pandeminin ve onu kontrol altına almak için alınan önlemlerin ardından yurtiçi ekonomik aktivite ciddi şekilde kısıtlandı. Küresel ekonomi de keskin bir resesyona girdi. Ancak, uluslararası bir karşılaştırmada İsviçre’nin GSYİH düşüşü sınırlı kaldı.

Benzer şekilde ING ekonomisti de İsviçre GSYİH’sinin tarihi düşüş kaydettiğini belirterek GSYİH’deki düşüşün talebin neredeyse tüm bileşenleri tarafından açıklandığını dile getirdi. Mağazaların, restoranların kapatılması ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle özel tüketici harcamalarının yüzde 8,6 ile keskin bir şekilde azaldığını belirtti.

İnşaat ve sermaye mallarına yapılan yatırım da sert düşerken hizmet ihracatı ile ithalatında da büyük gerileme kaydedildi.
İsviçre 2Ç20 GSYİH
Kaynak: ING

İsviçre GSYİH’sindeki düşüş tarihsel olsa da ikinci çeyrekte komşu ülkelerde gözlemlenenden daha az keskin geldi. Nitekim Almanya’da GSYİH 2ç20’de yüzde 9,7 düşerken, İtalya yüzde 12,4 ve Fransa yüzde 13,8 geriledi.

Bunun temel nedeni, ekonomiste göre İsviçre ekonomisinin Avrupalı komşularından farklı sektörel yapısıydı. Özellikle ilaç sektörünün İsviçre ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu aktardı. Ve bu sektörün ikinci çeyrekte satışları artırmayı başarırken, imalat sanayinin geri kalanının birçok ülkedeki küresel durgunluk ve kilitlenmeler nedeniyle çöktüğünü belirtti.

İkinci olarak, İsviçre’nin turizme Avrupalı komşularından daha az bağımlı olduğunu söyledi.

ING Ekonomisti İsviçre 2Ç20 GSYİHÜretimin bu sektörde yüzde 54 düşerken ulaştırma ve haberleşme sektöründe yüzde 21,7 düştüğünü, ancak turizm GSYİH’nin daha düşük bir payına sahip olduğu için bu çöküşün İsviçre’yi komşu ülkelere göre daha az etkilediğini ekledi.

Son olarak, İsviçre ticaretinin, transit ticaretteki artış ve nispeten güçlü perakende ticaret nedeniyle yüzde 3,6’lık ılımlı bir düşüş yaşadığını dile getirdi. Güven göstergeleri Haziran ve Temmuz aylarında güçlü bir şekilde toparlansa da üçüncü çeyrek büyüme beklentisinin krizin sona erdiği anlamına gelmediğini kaydetti.

İkinci tur etkilerin 2021’e kadar devam edeceğini, iflaslar ve iş kayıplarının 2020’nin son çeyreğinde ve 2021’de meydana gelebileceğini öngördü. Ek olarak, hastalığın kontrol altında olmadığını ve İsviçre’nin Ağustos ayında yeni koronavirüs enfeksiyonlarının sayısında keskin bir artış gördüğünü bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.