Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Buzulları Erime Rekoru Kırdı! Yüzde 6’sı Kayboldu!

SCNAT, iklim değişikliğinin ve bu yıl yaşanan hava durumunun buzul erimelerine etkisini inceleyerek raporladı. Raporun detayları haberde;
İsviçre Buzulları Erime Rekoru Kırdı! Yüzde 6’sı Kayboldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsviçre Bilimler Akademisi (SCNAT) yaptığı araştırmada bu yıl ülkenin buz erime rekorunu kırdığını kaydetti. Kış aylarındaki kar yağışındaki düşüşü işaret eden SCNAT, yazın yaşanan sıcak hava dalgaları tarafından parçalandığını bildirdi. Buz hacminin yüzde 6’sından fazlasının kaybolduğu paylaşıldı.

Erime oranlarının 2003 yılındaki rekoru aştığı ve buzulların bu sene yaklaşık 3 kilometreküp buz kaybettiği belirtildi. Bu seneye kadar yüzde 2 buz kaybı yaşanan yılların aşırı olarak nitelendirildi.

Sadece Temmuz ve Ağustos aylarında eriyen buz miktarının İsviçre’de bulunan Alpler’deki tüm rezervuarları sıfırdan doldurmaya yetecek kadar su sağlayabileceği aktarıldı.

Buzul Erimesini Sahra’dan Gelen Toz Hızlandırdı

Gözlemlerin sonucunda, birçok buzul dilinin parçalandığı ve buzulların ortasındaki ince buzdan kaya parçalarının da yükseldiği ifade edildi. Bu süreç ise düşüşü daha da hızlandıracak.

Bahsi geçen durumla ilgili önceden uyarı yapıldığına işaret edilen raporda, Alplerdeki kar örtüsünün geçmişte nadiren görülen sıcaklık derecesinde olduğu açıklandı. Bu duruma, Mart ve Mayıs ayları arasında Sahra’dan gelen büyük miktardaki toz eklendi.

GCM Yatırım Banner

Sıcak, güneşli, bulutsuz yaz aylarının bu sene rekor kırdığı vurgulanırken, Haziran ve Ağustos arasındaki günlerin yüzde 41’inde sıcaklığın donma noktasının üzerinde kaldığı iletildi.

Bölgedeki 1600 metre seviyesinin altındaki yerlerinde neredeyse hiç kar yağışı görülmedi. Ticino’daki çeşitli ölçüm istasyonlarındaki ölçümlerin başladığı 1959’dan bu yana kar derinliğinin en düşük seviyede görüldüğü duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.