Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç’ten Türkiye Açıklaması: NATO Şartlarına Uyacağız

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, daha önce Türkiye ile yapılan anlaşmaya uyacaklarını söyledi. Ayrıntılar haberde…
İsveç’ten Türkiye Açıklaması: NATO Şartlarına Uyacağız
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz haftalarda İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde başlıca gündem maddesi, İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka üyeliği olmuştu.

Türkiye her iki ülkenin üyeliğine, şartlı olarak onay vermişti. Konuyla ilgili İsveç Başbakanı Magdalena Andersson açıklamalarda bulundu. Andersson açıklamasında, İsveç’in Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarını aşmak için Ankara ile üzerinde anlaşılan mutabakat koşullarını yerine getireceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta dolandırıcılık nedeniyle aranan bir kişinin Türkiye’ye iade edilmesi kararını hatırlatan Andersson, İsveç olarak uluslararası hukukun gerekliliklerini yerine getirmeye devam edeceklerini ifade etti.

Madrid’deki zirvede Türkiye ile teröre karşı iş birliği yapacağını taahhüt eden İsveç hükümeti, iadesi istenen bir kişinin gönderilmesine karar vermişti.

ABD ve Fransa İsveç’in NATO Üyeliğini Onaylamıştı

Türkiye’nin karşı çıkmasına rağmen, İsveç ve Finlandiya’nın NATO ülkeleri tarafından isteniyor. Ağustos ayı başlarında ABD her iki ülkenin NATO üyeliğine onay verdiğini duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz günlerde ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokollerini imzaladığını açıklamıştı.

Her iki üyenin onayına rağmen henüz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) onaylanmış bir protokol geçmiş değil. Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesi ile beraber, İsveç ve Finlandiya, NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın