Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç Savunma Bakanı: Terör Örgütü PKK ile Mücadele Edeceğiz

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, ülkesinin Türkiye ile birlikte terör örgütü PKK'ya karşı mücadele edeceğini söyledi. Detaylar haberde;
İsveç Savunma Bakanı: Terör Örgütü PKK ile Mücadele Edeceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, NATO Zirvesi’nde Türkiye, İsveç ve NATO arasında varılan uzlaşıyı değerlendirirken, bundan sonra ülkesinin uluslararası terörizme karşı Türkiye ile birlikte mücadele edeceğini belirtti.

Jonson, terör örgütü olarak nitelendirdiği PKK ile mücadele mesajı verirken, “Kendimizi terör örgütü PKK’nın İsveç’teki faaliyetlerini önlemeye adayacağız” ifadesini kullandı.

Jonson’dan PKK ile Mücadele Mesajı

Aftonbladet gazetesine açıklamalarda bulunan Savunma Bakanı, Litvanya’da düzenlenen NATO Vilnius Zirvesi’nde Türkiye’nin, İsveç’in NATO katılım protokolünü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sevk etme kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Varılan uzlaşının ardından terör örgütü PKK’ya karşı verecekleri mücadelenin hem İsveç’in güvenliği, hem de Türkiye’nin güvenliği açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

YPG/PYD ve FETÖ ile İlgili Soruya Ne Cevap Verdi?

Jonson, kendisine yöneltilen “Vilnius’teki toplantıda Türkiye ile varılan uzlaşı sonucunda İsveç, YPG/PYD’yi ve FETÖ’yü terör örgütü olarak mı görüyor?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

GCM Yatırım Banner

“Şu an bu soruya net bir cevap veremem, toplantıda ben yoktum, Adalet Bakanı Gunnar Strömmer vardı.”

Bakan, sözlerinin ardından, hangi terör grupları ile mücadele edileceğine dair tüm detayların, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın, imzaladığı üçlü muhtırada yer aldığının altını çizdi.

Madrid’de 28 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen NATO Zirvesi’nde imzalanan söz konusu muhtırada, NATO müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç’in, milli güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye’ye tam destek vereceği belirtiliyor.

Bu çerçevede, Finlandiya ve İsveç’in, PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacağı ifadesi yer alıyor.

Son NATO zirvesinde gerçekleştirilen üçlü görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada da İsveç’in, YPG/PYD ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek vermeyeceğini yinelediği ifade bulunuyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.