Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç Savunma Bakanı NATO’ya Yeşil Işık Yaktı

İsveç Savunma Bakanı, Finlandiya ile İsveç’in NATO üyelikleri gündemde yer tutmaya devam ederken katılım hakkında destekleyici açıklamalarda bulundu.
İsveç Savunma Bakanı NATO’ya Yeşil Işık Yaktı
HABER GİRİŞ

Finlandiya ile İsveç’in NATO üyelikleri gündemde yer tutmaya devam ederken İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, askeri örgüte katılım hakkında destekleyici konuştu. İsveç Savunma Bakanı bugün verdiği bir demeçte iki İskandinav ülkesinin NATO katılımlarının bölgenin savunma yeteneklerini güçlendirileceğini söyledi.

“İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılırsa bunun birbirimizin güçlerini ve avantajlarını kullanmamız, birbirimizi tamamen tamamlamamız ve ayrıca operasyonel planlama yapmamıza etkisi olacaktır” dedi.

NATO’ya üyeliği seçmenin, birlikte daha güçlü olmak anlamına geleceğine işaret etti.

Bununla birlikte İsveç’in NATO üyeliğine uzun süredir şüpheyle bakan Hultqvist, röportajda şu anki tutumunun ne olduğunu söylemeyi reddetti.

İsveç’te iktidardaki Sosyal Demokratlar, partinin NATO üyeliğine on yıllardır sürdürdüğü muhalefeti bırakıp bırakmama konusunda 15 Mayıs’ta karar verecekken bu 30 ulustan oluşan ittifaka katılımı neredeyse kesinleştirecek.

Sonuçta Putin, Ukrayna işgalinde NATO’yu bariz bir neden olarak gösterirken savaşın diğer ülkeler için birliği daha çekici hale getirmesi ironik oldu.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, İsveç ve Finlandiya tarafından da açıkça belirtildiği gibi iki ülkenin güvenlik politikalarını yeniden düşünmesine yol açtı. İskandinav liderler Rusya tehdidine atıfla savaşın birçok şeyi değiştirdiğini belirterek NATO üyeliğinin masada olduğunu açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.