Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç Ekonomisi Rekor Düşüşe Rağmen Avrupa’nın Çoğundan İyi Performans Gösterdi

İsveç ekonomisi ikinci çeyrekte rekor düşüş kaydetse de Avrupa’nın çoğundan daha iyi performans gösterdi. Detaylar şöyle;
İsveç Ekonomisi Rekor Düşüşe Rağmen Avrupa’nın Çoğundan İyi Performans Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pandemi döneminde tam bir kilitleme uygulamamasıyla dikkat çeken İsveç, ikinci çeyrek GSYİH’sinde rekor daralma olduğunu açıkladı. Bu durum İsveç ekonomisinin dünyanın çoğu gibi ikinci çeyrekte rekor düşüş kaydedeceği yönündeki yorumları haklı çıkarttı.

Ülkenin istatistik ofisinin ilk tahminlerine göre İsveç GSYİH’si Nisan-Haziran döneminde bir önceki çeyreğe göre yüzde 8,6 ve bir önceki yıla göre yüzde 8,2 daralma kaydetti.

Çeyreklik düşüş modern tarihin en kötü düşüşü olarak geldi ki küresel finansal krizin hüküm sürdüğü 2008’in dördüncü çeyreğinde bile yüzde 3,8’lik düşüş yaşanmıştı.

Bu gerçeğe rağmen İsveç ekonomisi, Avrupa’nun geri kalanının çoğundan daha iyi performans gösterdi.

Zira Euro Bölgesi’nin ikinci çeyrek GSYİH’si öncekine kıyasla yüzde 12,1 düşerken, tüm Avrupa Birliği’nde yüzde 11,9’luk düşüş yaşandı. Almanya ekonomisi yüzde 10,1, İspanya ekonomisi yüzde 18,5 ve İtalyan ekonomisi yüzde 12,4 düşüş kaydetti.

İsveç ekonomisinin nispeten daha düşük daralma kaydetmesinin nedeni ise Covid-19’a verdiği yanıt oldu. Çünkü hükümet, pandemi döneminde tam bir karantina yaklaşımı benimsemeden çoğunlukla gönüllü önlemlere bağlı kaldı Avrupa’daki diğer birçok ülkeden farklı davranan İsveç’te çoğu okul ve işletme açık kaldı.

Dolayısıyla birçok analist, çöküşün daha sert kilitlenme önlemleri alan birçok ülkede olduğu kadar kötü olmayacağını tahmin etmişti.
İsveç Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Bankacılık grubu SEB, bir önceki döneme göre %8 düşüş öngörürken Nordea %8,5 oranında bir düşüş öngörmüştü. Merkez bankası ise %8,8 düşüş tahmininde bulunmuştu. Nihayetinde tahminler aşağı yukarı veriyi yakaladı.

İstatistik ofisi, mevsimsellikten arındırılmış ve önceki çeyreğe göre düşüşün, büyük oranda düşen ihracat ve hane halkı tüketim harcamalarından kaynaklandığını dile getirdi. Ayrıca GSYİH’deki düşüş, 1980’de doğrudan karşılaştırılabilir zaman serilerindeki en büyük tek çeyreklik düşüşü temsil etti.

İsveç İstatistik Bürosu (Statistics Sweden), bugün özel sektör üretim verilerini de açıkladı. Özel sektör üretimi, Haziran 2020’de Haziran 2019’a kıyasla yüzde 8,5 azalırken mevsimsellikten arındırılmış verilere göre özel sektör üretimi Mayıs 2020’ye kıyasla yüzde 0,7 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.