Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç Başbakanı’ndan Suçluların Türkiye’ye İadesine Dair Açıklama

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın, iki ülkenin NATO'ya katılım süreciyle ilgili ortak bir mutabakat imzalamasının ardından açıklamalar gelmeye devam ediyor. Detaylar haberde;
İsveç Başbakanı’ndan Suçluların Türkiye’ye İadesine Dair Açıklama
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini desteklemeyi kabul ettiğini açıklamasının ardından liderlerden yeni mesajlar gelmeye devam ediyor.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, SVD gazetesine yaptığı açıklamada imzalanan ortak mutabakat anlaşmasına dair yeni söylemlerde bulundu.

“Anlaşmanın Yüzde Yüz Arkasındayız”

Andersson, Türkiye ile imzaladıkları anlaşmanın yüzde yüz arkasında olduklarını özellikle vurguladı.

Geçmiş dönemde de Türkiye’nin kendilerine başvurup iade taleplerinin bulunduğunu belirten Andersson şu ifadeleri kullandı:

Kuşkusuz anlaşmada olan yerine getirilecek. Türkiye daha önce bizden çeşitli iade taleplerinde bulundu ve biz de bu taleplerin her biriyle ilgilendik. Kimi zaman sınır dışı ettiğimiz kişiler olmuştur, çoğu zaman ise olmamıştır. Ama şunu söylemeliyim ki; anlaşmanın yüzde yüz arkasındayız.

GCM Yatırım Banner

NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen 4’lü zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg katılmıştı. Zirve sonrası ortak bir bildiri imzalanmıştı.

Bildiride Pek Çok Kritik Madde Yer Alıyor

PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye’ye tam destek verilmesi, PYD/YPG ve FETÖ’ye destek sağlamama taahhüdü ile terör suçlularının iadesi konusunda somut adımların atılması sözü bildirinin kritik maddeleri olarak ön plana çıkıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın