Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç Başbakanı Açıkladı: Ankara ile Müzakere Masasına Oturacağız

İsveç Başbakanı, sürüncemede kalan NATO üyelikleri meselesinin sayılı günler içerisinde çözüleceği mesajını vererek, Ankara’nın Mart’ta müzakereye dönüş yapacağını açıkladı.
İsveç Başbakanı Açıkladı: Ankara ile Müzakere Masasına Oturacağız
HABER GİRİŞ

İsveç’in NATO üyeliğine veto veren Türkiye, deprem felaketiyle yakın ilişki kurduğu Stockholm ile buzları eritti. Geçen ay yaptığı açıklamada Türkiye’nin diyaloğa açık olmadığı için NATO görüşmelerinin sekteye uğradığını ifade eden İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, sıcak bir gelişme olarak müzakerelere yeniden başlanacağını duyurdu.

İsveç Başbakanı, Türkiye ile yürütülen NATO üyeliği konulu müzakerelerin Mart ayının ortasında devam edeceğini açıkladı.

Devlet kanalı SVT’ye konuşan Kristersson, “Tarih var, bu bir sır değil ama onay bekliyoruz” diyerek Ankara’nın işaretini beklediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, İsveç Israrını Sürdürmüştü

İsveç Başbakanı, Türkiye’nin Mart ayında müzakereye geri dönüş yapacağını söyledi ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen hafta aksi yönde ifadede bulunmuştu.

Çavuşoğlu, depremin ardından Ankara’ya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinde, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği meselesinde ısrarını sürdürmüş, “Endişelerimizin karşılanması gerekiyor. …İsveç’in yükümlülüklerini yerine getirdiğini söylemek gerçekçi bir yaklaşım olmaz” şeklinde çıkışta bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.