Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstihdam Endeksi 2022’nin Son Çeyreğinde Artışı Sürdürdü

TÜİK verilerine göre 2022’nin son çeyreğinde işgücü girdi endeksindeki artış devam etti. Brüt ücret-maaş endeksindeki artış ise yüzde 100’ün üzerine tutundu.
İstihdam Endeksi 2022’nin Son Çeyreğinde Artışı Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim-Aralık 2022 dönemine ilişkin işgücü girdi endeksi verilerini açıkladı. Verilere göre 2022 yılının son çeyreğinde istihdamdaki ve brüt ücret-maaş endeksinde oklar yukarıyı gösterdi.

TÜİK’in dördüncü çeyrek raporuna göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamını oluşturan istihdam endeksi Ekim-Aralık 2022 döneminde yıllık bazda yüzde 7,3 oranında artış gösterdi.

Yıllık artışta sektör grupları ele alındığında; sanayide yüzde 7,2, inşaatta yüzde 6,8 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 7,4 yükseliş gözlemlendi.

Sıralanan sektörlerin toplamında istihdam endeksi, üçüncü çeyreğe göre yılın son çeyreğinde yüzde 1,8 artış kaydetti.

Alt sektörlere bakıldığında ise bir önceki çeyreğe kıyasla dördüncü çeyrekte; sanayi sektöründe yüzde 1,2, inşaat sektöründe yüzde 3,6 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 1,8 artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Yılın üçüncü çeyreğinde ise sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerinden oluşan istihdam endeksi Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan dönemde yıllık bazda yüzde 7,1 oranında artış yaşamıştı.

TÜİK 2022 3. Çeyrek İşgücü Girdi
Kaynak: TÜİK

Çalışılan Saat Endeksinde Tüm Sektörlerde Yükseliş Yaşandı

Raporda, sektörler toplamında çalışılan saat endeksi, 2022’nin son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6,7, aylık bazda yüzde 3,4 artış kaydetti.

Alt sektörlerdeki yıllık artış ele alındığında sanayi sektöründe yüzde 7,1, inşaat sektöründe yüzde 6,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 6,6 yükseliş gerçekleşti.

Alt sektörlerdeki aylık artış ele alındığında ise sanayi sektöründe yüzde 2,7, inşaat sektöründe yüzde 5,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 3,5 artış görüldü.

Brüt Ücret-Maaş Endeksindeki Artış Ticaret-Hizmet Sektörlerinde Geri Çekildi

Sektörlerin toplamındaki brüt ücret-maaş endeksinde 2022’nin son çeyreğinde artış yıllık bazda yüzde 102,4 oldu.

Alt sektörler ele alındığında; sanayi sektörü yüzde 102,4, inşaat sektörü yüzde 96,7 ve ticaret-hizmet sektörleri yüzde 103,1oranlarında artış gösterdi.

Yalnızca ticaret-hizmet sektörlerindeki artışta geri çekilme yaşandı. Söz konusu sektörlerde üçüncü çeyrekteki yıllık artış yüzde 105,2 olmuştu.

Üçüncü çeyrekle kıyaslama yapıldığında yılın dördüncü çeyreğinde sektörlerin toplamında brüt ücret-maaş endeksi yüzde 15,1 oranında yükseldi.

Alt sektörler incelendiğinde; sanayi sektörü yüzde 15,5, inşaat sektörü yüzde 16,1 ve ticaret-hizmet sektörleri yüzde 14,8 artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.