Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstihdam Endeksi 2023 Yılı İkinci Çeyrekte Ilımlı Arttı

TÜİK yılın ikinci çeyreğine ait istihdam, çalışılan saat, brüt ücret-maaş, saatlik işgücü maliyetleri olmak üzere işgücü girdi endekslerini açıkladı.
İstihdam Endeksi 2023 Yılı İkinci Çeyrekte Ilımlı Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan 2023 yılı ikinci çeyrek işgücü girdi endekslerini yayımladı. Buna göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksi 2023 yılının ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,3 oranında artış gösterdi.

Sanayi sektöründe yüzde 0,9, inşaat sektöründe yüzde 10,2 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 3,5 arttı.

İstihdam endeksi ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 7, çeyreklik bazda yüzde 1,2 oranında artış göstermişti.

Yıllık bazda bakıldığında sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında çalışılan saat endeksi yüzde 1,3 arttı. Sanayide yüzde 0,7 düşüş olurken, inşaatta yüzde 8, ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 1,3 artış gerçekleşti.

Brüt ücret-maaş endeksi yıllık olarak yüzde 111,1 oranında artış gösterdi. Sanayi sektöründe bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 104,3, inşaatta yüzde 126,1, ticaret ve hizmette ise yüzde 114,2 artış kaydetti.

İstihdam Endeksi Çeyreklik Olarak Düşüş Gösterdi

Istihdam Endeksi Ceyreklik
Kaynak: TÜİK

Yıllık bazda ılımlı artan istihdam endeksi, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 azaldı. Endeks sanayi sektöründe yüzde 0,9 azalırken, inşaatta yüzde 0,3, ticaret ve hizmette yüzde 0,4 arttı.

Çalışılan saat endeksi çeyreklik olarak yüzde 0,1 geriledi. Alt sektörlerden sanayide yüzde 0,8 düşüş oldu. Öte yandan inşaatta yüzde 0,4, ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 0,2 arttı.

Brüt-ücret maaş endeksi yüzde 12,8 artarken, sanayi sektöründe yüzde 12,3, inşaat sektöründe yüzde 11,3 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 13,3 oranında artış gerçekleşti.

Saatlik işgücü maliyeti endeksi yıllık yüzde 113,7, çeyreklik yüzde 10,7; saatlik kazanç endeksi yıllık yüzde 108,3, çeyreklik yüzde 12,9 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu