Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSTİB Başkanı Kopuz: Tarımsal Hasılada İyi Bir Noktaya Geleceğiz

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, 2022 yılına dair değerlendirmede bulunarak önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
İSTİB Başkanı Kopuz: Tarımsal Hasılada İyi Bir Noktaya Geleceğiz
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, 2022’ye yönelik değerlendirmede bulundu. 2022’nin savaş, salgın ve jeopolitik belirsizliklerin damgasını vurduğu bir yıl olduğunu söyledi. Ayrıca fiyatlama sıkıntılarının yaşandığını belirtti.

Kopuz, Rusya- Ukrayna savaşının dünyayı sarstığını ve pandemi sürecinde yaşanan olumsuzlukların zamanında alınan önemler sayesinde atlatıldığını söyledi. Türk girişimcileri olarak söz konusu dönüşüme ayak uydurmayı başardıklarını aktardı.

Küresel ekonomide etkili olan durgunluk beklentisi ve enflasyonist baskı gibi sorunlardan en güçlü şekilde çıkacaklarını vurguladı. Kredi Garanti Fonu (KGF) gibi benzeri destek mekanizmalarıyla KOBİ’lerin üretim, istihdam ve ihracatını hem de piyasanın sürdürülebilirliğini korumak için önemli olduğunu ifade etti.

İSTİB Başkanı, Türkiye’nin 2022 yılının ilk çeyreğinde 7,3 ikinci çeyreğinde 7,6 ve üçüncü çeyreğinde 3,3 büyümeyi başardığını söyledi. Girdi maliyetlerindeki olağanüstü artışlara rağmen çiftçilerin ve besicilerin üretimde yılı iyi bir seviyede tamamladığını bildirdi.

2022 yılında tahıl ürünlerinin yüzde 21,3 oranında arttığını ve 38,7 milyon ton olarak gerçekleştiğini aktardı. Tarımsal desteklerin çeşitlendirilmesi ve desteklerin üretilen ürüne verilmesi ile tarımsal hasılanın daha iyi bir noktaya geleceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

İSTİB Başkanı Kopuz, iş dünyası olarak en iyi bildikleri şeyi yaparak katma değeri yüksek üretim, istihdam ve ihracat yoluyla Türkiye’nin geleceği adına çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.