Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İşte Anne Projesi’ne Katılanlara Ayda 2400 TL Maaş Veriliyor

0-15 yaş arası çocuğu olan anneler, İşte Anne Projesi'ne katılmaları halinde ayda 2400 lira maaş ve 400 lira kreş desteği alabilecekler.
İşte Anne Projesi’ne Katılanlara Ayda 2400 TL Maaş Veriliyor

Mesleği olmayan, mesleği olup da iş bulamayan veya mesleği yeterli olmayan işsizlerin niteliklerini geliştirerek istihdama katılmaları amacıyla İşte Anne Projesi hayata geçirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu, iş tecrübesi olmayan kadınların tecrübelerinin artırılmasına yönelik projeye katılan annelere ayda 2400 lira maaş veriyor.

SGK, şartlara uyan annelerin İŞKUR’un açtığı programlara katılmaları halinde günlük 80 lira olmak üzere aylık 2400 lira para ödüyor.

SGK DesteğiSöz konusu projeden 0 – 15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabilecek. Ayrıca projenin devam ettiği sürede eğer çocuk 15 yaşını doldurursa destek ödemesi kesilmeyecek. Haberin daha da sevindirici olan tarafı şu ki, evlat edinen anneler de bu desteklerden yararlanabilecekler.

15 yaşından küçük çocuğu olan annelerin, İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki eğitim kurslarına veya işbaşı eğitim programlarına katılmaları gerekiyor. Katılım sağlayan annelere kurs süresi boyunca günlük 80 lira, aylık 2400 lira para ödenecek.

Projeye katılan annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primleri de devlet tarafından karşılanacak.

İşte Anne ProjesiProje kapsamında işbaşı eğitim programlarının imalat – bilişim sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde 3 ay uygulanacağı bildirildi. Haftada 45 saati geçmeyecek şekilde uygulanacak olan programlar, günde en az 5, en fazla 8 saat olarak yapılacak.

Mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlar ise 160 gün süren bir kurs görecekler. Bu eğitim grubunda da günlük 5-8 saat arasında, haftada 6 günü geçmemek kaydıyla kurs verilecek.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı
Devletin sunduğu bu imkandan yararlanmak için 81 ilde, İŞKUR’larda kurulan İşte Anne Birimlerine başvuru yapılacak.

Kreş DesteğiBu birimlerin ise çoğunun kurulduğu öğrenildi. Projeye katılan kadınlara maaş ödemesinin yanında, aylık 400 lira da kreş desteği veriliyor. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların, eğer 2-5 yaş arasında çocuğu varsa, çocuklar için aylık 400 lira bakım desteği veriliyor.

Aynı şekilde bu destek de kurs alınan süre boyunca devam ediyor. Bakım desteğinden yararlanmak isteyen kadınlar, çocuğunun kreşe gittiğine dair belgeyi İŞKUR’a teslim etmek zorunda. Bu durumda kreş desteğiyle birlikte annenin alacağı aylık toplam tutar 2800 TL olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu