Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti 4 Asgari Ücret

İstanbul Planlama Ajansı'nın raporuna göre bir ailenin yaşama maliyeti yaklaşık 4 asgari ücret seviyesine yükseldi. Detaylar haberin içerisinde;
İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti 4 Asgari Ücret
HABER GİRİŞ

Haziran ayı enflasyonundaki yıllık bazda düşüşün ardından İstanbul Planlama Ajansı, Haziran ayı İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması sonuçlarını yayımladı. Sonuçlara göre İstanbul’da yaşam maliyeti geçen yılın aynı dönemine kıyasla Haziran’da yüzde 79,55 arttı.

İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti Mayıs ayına göre 2 bin 1 lira artarak Haziran’da 63 bin 524 lira olarak hesaplandı.

Yılın ilk altı ayında ise bu artış yüzde 29,22 olarak kaydedildi. Ayrıca, İstanbul’da yaşam maliyeti bir önceki aya göre yüzde 3,25 yükseldi.

Temel gıda ürünlerinde geçen yılın haziran ayına göre önemli artışlar yaşandığı belirtildi. Buna göre yoğurt yüzde 90, nohut yüzde 89,16, süt yüzde 76,36, bulgur yüzde 67,44, ayçiçek yağı yüzde 56,62, patates yüzde 54,86 ve toz şeker yüzde 45,15 oranında fiyat artışı gösterdi.

Yıllık bazda en yüksek artış ise yüzde 206,24 ile ağız ve diş bakım ürünlerinde kaydedildi. Ağız ve diş bakım ürünlerini ise yüzde 158,39 artışla bulaşık için temizlik ve bakım ürünleri takip etti.

GCM Yatırım Banner

İstanbul Planlama Ajansı tarafından hazırlanan İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması’na göre aylık bazda bakıldığında gıda ürünlerinde Haziran’da en yüksek artış yüzde 6,15 ile toz şekerde görüldü. Süt ise aylık bazda yüzde 1,70 düştü.

Aylık bazda ağız ve diş bakımı ürünleri ise yüzde 27,81 oranında yükseldi. Bulaşık için temizlik ve bakım ürünleri ise aylık bazda yüzde 12,76 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın