Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Temmuz Ayında En Çok Sivri Biberin Fiyatı Arttı

İTO'nun Temmuz verilerin göre yaz sezonu sebzeleri arasında yer alan sivri biber en çok fiyat artışı kaydeden ürün oldu. Detaylar haberde;
İstanbul’da Temmuz Ayında En Çok Sivri Biberin Fiyatı Arttı
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) dün şehrin Temmuz ayı enflasyonunun yıllık bazda yüzde 63,76 seviyesinde olduğunu bildirmişti. İTO bugünse İstanbul’da Temmuz’da fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı.

İTO’nun aylık olarak yayımladığı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’ne göre Temmuz’da raporda yer alan 242 ürünün 149’unun perakende fiyatı artarken, 5 ürünün fiyatı düştü, 88 ürünün fiyatıysa sabit kaldı.

Piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek için paylaşılan raporda, İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünlerle değişim oranları kaydediliyor.

İTO Temmuz 2023 döneminde Gıda Harcamaları Yaş Kuru Sebze ve Meyveler alt grubunda yer alan sivri biberin yüzde 62,20 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün olduğunu duyurdu.

Temmuz Ayında Erik Fiyatı Düştü

Temmuz’da fiyatında artış yaşanan ürünler sivri biberi takiben ev eşyası harcamaları grubundan yüzde 52,67 ile halı, ulaştırma harcamalarından yüzde 49,97 ile benzin, gıda harcamalarından yüzde 48,31 ile domates olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner

Domatesteki yüzde 48,31’lik fiyat artışını ise kültür eğitim ve eğlence harcamalarından yüzde 45,06 ile yardımcı okul kitapları, yüzde 42,86 ile müze giriş ücreti ile konut harcamalarından yüzde 34,05 ile kapıcı ücreti takip etti.

Temmuz 2023 döneminde Gıda Harcamaları Yaş Kuru Sebze ve Meyveler alt grubunda yer alan erik fiyatı ise yüzde 17,68 oranında gerileme göstererek fiyatı en fazla azalan ürün olarak kaydedildi.

Fiyatında azalış izlenen diğer ürünler, Gıda Harcamaları grubundan yüzde 13,02 ile kiraz, yüzde 4,51 ile salatalık, yüzde 0,91 ile karpuz ve yüzde 0,25 ile kavun olarak belirlendi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.