Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Şubat’ta Karnabahar Fiyatları Patlama Yaptı

Şubat ayında İstanbul'da perakende fiyatlarında yaşanan önemli değişimler arasında karnabahar fiyatındaki belirgin artış dikkat çekti. Detaylar haberde;
İstanbul’da Şubat’ta Karnabahar Fiyatları Patlama Yaptı
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her ay düzenli olarak İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri açıklıyor. Şubat 2024 dönemi verilerine göre İstanbul’da yaşanan fiyat değişiklikleri dikkat çekti.

Şubat ayında İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 üründen 133’ünde perakende fiyatlarında artış yaşandı. Bu artışların başında ise yaş kuru sebzeler alt grubundan karnabahar yer aldı. Karnabahar fiyatı Şubat’ta önceki aya göre yüzde 36,71 artış gösterdi.

Diğer bir taraftan fiyatında azalış görülen ürünler arasında ise ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubundan şehirlerarası otobüs bilet ücreti öne çıktı. Şubat ayında şehirlerarası otobüs bilet ücreti yüzde 15,45 gerileyerek fiyatı en fazla azalan ürün oldu.

Patlıcanın Fiyatı Yüzde 34,24 Arttı

Fiyatında artış yaşanan diğer ürünler arasında ise gıda harcamaları sebze ve meyveler alt grubundan yüzde 34,24 artışla patlıcan ikinci sırada yer aldı.

Fiyat artışlarında patlıcanı sırasıyla yüzde 25,50 artışla salatalık, giyim harcamaları kumaşlar alt grubundan yüzde 20,97 artışla terilen (polyester iplik), yüzde 18,88 artışla sivri biber, yüzde 17,78 artışla ayva, yüzde 17,45 artışla kıvırcık salata ve ev eşyası harcamaları grubundan yüzde 14,29 artışla nevresim takımı izledi.

GCM Yatırım Banner

Fiyatında azalış görülen diğer ürünler arasında gıda harcamaları grubundan yüzde 6,09 azalışla ıspanak, yüzde 1,45 azalışla salça, yüzde 1 azalışla yumurta ve yüzde 0,84 azalışla kesme şeker yer aldı.

İTO’nun açıkladığı verilere göre İstanbul’da fiyat değişimleri dikkat çekici olsa da perakende fiyatlarında genel anlamda belirgin bir istikrar gözlemlendi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın