Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Köprü Ücretleri Fırladı! Yüzde 60 Zam

İTO tarafından dün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından bugün İstanbul'da perakende fiyatları en fazla artan ve azalan ürünleri açıkladı. Detaylar haberde;
İstanbul’da Köprü Ücretleri Fırladı! Yüzde 60 Zam
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından dün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından Anadolu Ajansı (AA) tarafından bugün şehrin perakende fiyatlarının en fazla artan ve azalan ürünleri açıklandı. Raporla Mayıs’ta İstanbul’da perakende fiyatları ve bu ürünlerdeki değişim oranları belli oldu.

İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’ne göre Mayıs’ta 242 üründen 147’sinin perakende fiyatı arttı, 21 ürünün fiyatı düştü ve 74 ürünün fiyatı değişmedi.

Mayıs ayında ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubunda yer alan köprü geçiş ücreti, yüzde 60’lık artışla fiyatı en fazla yükselen ürün oldu.

Fiyatı artan diğer bazı ürünlerse kültür, eğitim ve eğlence harcamaları grubundan yüzde 43,75 ile bilimsel ve edebi kitap oldu.

Şehir şebeke suyu yüzde 37,12, giyim harcamaları grubunda yüzde 29,62 ile kadın iç çamaşır, gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yüzde 26,68 ile limon dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Ev eşyası harcamaları grubunda yüzde 23,92 ile ütü, giyim harcamaları grubunda yüzde 16,18 ile erkek iç çamaşırı, gıda harcamaları grubunda yüzde 15,90 ile kabak, yüzde 13,71 ile çikolata ve ev eşyası harcamaları grubunda yüzde 13,20 ile çamaşır suyu öne çıktı.

Mayıs Ayında Fiyatı Azalanlar

Mayıs ayında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan sivri biberin fiyatı yüzde 44,57 oranında azalarak, fiyatı en fazla düşen ürün oldu.

Fiyatı düşen diğer ürünlerden gıda harcamaları grubundan yüzde 28,37 ile erik dikkat çekti Yüzde 25,17 ile taze fasulye, yüzde 24,73 ile domates, yüzde 23,04 ile bezelye, yüzde 9,36 ile kıvırcık salata ve yüzde 9,02 ile yeşil soğan dikkat çekti. AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın