Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Kesintisiz Ulaşım: Metro Hattı Açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kağıthane-Gayrettepe Metro Hattı'nın açılış töreninde yeni metro hattının hizmete girdiğini duyurdu. Detaylar haberde;
İstanbul’da Kesintisiz Ulaşım: Metro Hattı Açıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Havalimanı Metrosu Kağıthane-Gayrettepe Etabı Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Kağıthane-Gayrettepe etabıyla İstanbul Havalimanı ile Gayrettepe arasından kesintisiz metro ulaşımının sağlanacağına işaret etti.

Söz konusu hattın hizmete alınmasıyla İstanbul’da tamamlanan raylı sistem ağlarının uzunluğunun 338,5 kilometreye çıktığının bilgisini verdi.

Toplam 37,5 kilometre uzunluğundaki Gayrettepe-Kağıthane Metrosu’nun İstanbulluların hayatını kolaylaştıracağını söyleyen Erdoğan, 9 istasyondan oluşan ve hızı saatte 120 kilometreye ulaşan hattın günlük yolcu kapasitesinin 600 bin kişi olduğunu belirtti.

Hattın devreye girmesiyle Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arası 30 dakika, Göktürk-Mahmutbey arası 38 dakika, Tekstilkent-İstanbul Havalimanı arası 45 dakika, Taksim-İstanbul Havalimanı arası 41 dakika, Taksim-Göktürk arası 26 dakika, 4. Levent-İstanbul Havalimanı arası ise 35 dakikaya inecek.

Raylı sistem projelerinde en önemli, hassas ve zor konulardan birisinin hattın beyni denilen sinyalizasyon sistemi olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Hamdolsun ASELSAN-TÜBİTAK işbirliği ile artık bu alanlarda başkalarına bağımlı olmaktan kurtuluyoruz. ASELSAN sinyalizasyon sistemi için gerekli araç üstündeki ekipmanları, hatlara konulacak sistemlerle istasyona konulacak akıllı sinyal sistemlerini TÜBİTAK geliştirdi. Biz yapıyoruz. Dışarıdan ithal yok.”

Söz konusu hatta kullanılacak 60 adet sürücüsüz metro aracının da Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada üretildiğini söyledi.

Erdoğan, Gayrettepe-Havalimanı metro hattının ilk etüt projesinden uygulamasına kadar tüm süreçlerin yerli mühendislik ve tasarım birikimi ile gerçekleştiğini kaydetti.

Bundan sonra tüm alanlarda hayata geçirilecek her projede yerli-milli teknolojilerin payının artırılmasına ağırlık verdiklerine dikkat çekti. Savunma sanayii başta olmak üzere teknolojiye dair her konuda tam bağımsız Türkiye hedefine ulaşıncaya kadar azimle çalışacaklarının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.