Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Enflasyon 20 Yılın Rekorunu Kırdı

İstanbul Ticaret Odası, Şubat ayına ilişkin fiyat endeksleri sonuçlarını yayımladı. Her ay yeni bir rekor kıran enflasyon verisi, yine şaşırtmadı. İşte detaylar;
İstanbul’da Enflasyon 20 Yılın Rekorunu Kırdı
HABER GİRİŞ

İstanbul’da perakende fiyatlarda yıllık enflasyon Şubat’ta yüzde 55,32 seviyesine çıktı. Böylelikle 2002 yılından bu yana en yüksek yıllık enflasyon kaydedildi.

Şubat’ta İstanbul’da perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 4,44 arttı. Toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları indeksi aylık bazda yüzde 3,38 arttı.

İstanbul Enflasyonu Bu Kez 20 Yıl Rekoru Kırdı

İstanbul Enflasyonu Bu Kez 20 Yıl Rekoru Kırdı
KAYNAK: İstanbul Ticaret Odası

2022 Şubat ayında yaşanan fiyat değişimlerini gösteren yıllık değişim oranı Ücretliler Geçinme İndeksinde yüzde 55,32’ye ulaştı.

Toptan Eşya Fiyatları İndeksinde yüzde 58,59 olarak gerçekleşti. Şubat 2022’de perakende fiyatlarda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 7,04’le sağlık ve kişisel harcamalarda oldu.

Ev eşyası harcamalarında yüzde 6,47, gıda harcamalarında yüzde 5,92, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 5,53, konut harcamalarında yüzde 2,28, kültür eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 2,25, diğer harcamalarda yüzde 1,45 artış oldu.

GCM Yatırım Banner

Azalan tek kategori, yüzde 1,91 eksideki giyim harcamaları oldu. Toptan fiyatlarda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5,48 ile madenler grubunda gerçekleşti.

İşlenmemiş maddeler grubunda yüzde 4,35, gıda maddeleri grubunda yüzde 3,63, yakacak ve enerji maddeleri grubunda yüzde 3,42, inşaat malzemeleri grubunda yüzde 2,18, kimyevi maddeler grubunda yüzde 1,68, mensucat grubunda yüzde 0,20, artış görüldü.

İstanbul Enflasyonu Ocak’ta 19 Yılın Rekorunu Kırmıştı

Perakende fiyat hareketlerini gösteren İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Ocak’ta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50,91 artarak 19 yılın zirvesine ulaşmıştı.

Toptan Eşya Fiyatları İndeksindeki artış da yüzde 50’nin üzerine çıkmıştı. İstanbul enflasyonu, halihazırda artan fiyat artışlarına ilişkin endişeleri çoğaltmaya devam etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın