Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstanbul’da Enflasyon Ocak’ta Yeni Zirveyi Gördü

İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan aylık veriler, perakende ve toptan eşya fiyatlarının artmaya devam ettiğini gösterdi. Detaylar şöyle…
İstanbul’da Enflasyon Ocak’ta Yeni Zirveyi Gördü
Yorum

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Ocak ayına ait fiyat endeksleri sonuçlarını yayımladı. Perakende fiyat hareketlerini gösteren İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2022 Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %50,91 oranında artış gösterdi.

Endeks bir önceki aya kıyasla %13,78’lik artış kaydederken, Aralık ayında yıllık artış oranı %34,18 olarak gerçekleşmişti. 2021’in son ayında 18 yılın en yükseğine çıkan İstanbul enflasyonu, %51’e dayanarak 19 yılın zirvesini kaydetmiş oldu.

Toptan Eşya Fiyatları İndeksindeki Artış da %50’yi Geçti

Toptan Eşya Fiyatları İndeksindeki Artış da %50’yi Geçti
Kaynak: İstanbul Ticaret Odası

Endeks Ocak’ta yıllık bazda %53,93 oranında arttı. Bir önceki aya göre ise %6,03 oranında yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde aylık %1,31, yıllık %17,75 artış olmuştu.

Sektörlerin aylık değişimlerine bakıldığında, en fazla yükseliş %26,69 ile ulaştırma ve haberleşme harcamalarında gerçekleşirken onu %21,51 ile kişisel bakım, %17,19 ile konut, %13,81 ile gıda harcamaları izledi.

İstanbul’da yaşayan birisi Ocak ayında ev eşyasına bir önceki aydan %10,24 daha fazla harcama yaptı. Diğer harcamalarda %6,87, kültür eğitim ve eğlence harcamalarında %5,28 artış oldu. Diğer yandan giyim harcamaları %0,39 azaldı.

Toptan fiyatlara bakıldığında; yakacak ve enerji maddeleri grubu enflasyonu aylık bazda %20,43, gıda grubu %9,82, inşaat malzemeleri %7,22, mensucat grubu %2,15, madenler %1,44 oranında arttı. İşlenmemiş madende toptan fiyatlar %6,53, kimyevi maddelerde ise %0,04 geriledi.

Bu arada Perşembe günü Türkiye enflasyon verileri açıklanacak. Piyasa rakamları yıllık bazda %47’ye yakın artış olacağını işaret ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dün enflasyon konusunda hükümete açık mektup gönderdi. İçeriğinde ise %5 hedefinin tutturulamaması durumunda alınacak tedbirlere yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu