Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbulluların Metrobüsü Günlük 450 Bin Dolarlık Cirosuyla Dudak Uçuklatıyor!

İstanbul ulaşımında önemli bir yere sahip olan metrobüslerin günlük cirosu ortalama 450 bin dolara karşılık geliyor.
İstanbulluların Metrobüsü Günlük 450 Bin Dolarlık Cirosuyla Dudak Uçuklatıyor!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olup aynı zamanda en kalabalık şehirleri arasında yer alan İstanbul, ulaşım sorunlarıyla sıkça gündeme geliyor. Yoğun nüfus nedeniyle çoğu zaman durma noktasına gelen ve vatandaşları sıkıntıya sokan bu durumun etkileri 2007 yılında hizmet vermeye başlayan Metrobüs sayesinde azalmıştı.

İstanbullulara ulaşımda kolaylık sağlayan Metrobüs son günlerde çok sayıda insanın kullanımından kaynaklanan yoğunluk, meydana gelen aksamalar ve arızalarıyla konuşuluyor. Hayata geçirildiği dönemlerden bu yana düşük maliyet ile yüksek fayda ve hizmet sağlayan söz konusu toplu taşıma aracının yüksek miktardaki günlük cirosu şaşkınlık yarattı.

Yapılan hesap, Metrobüs’ün günlük cirosunun ortalama 450 bin dolar olduğunu ortaya koyarken, yıllık bazdaki toplam cironun toplam 170 milyon dolar olduğuna işaret etti.

Günlük Ciro Ortalama 450 Bin Dolarİstanbul’da günlük ortalama 950 bin kişiyi gideceği yere ulaştıran Metrobüs, megakentin en büyük sorunlarından olan ulaşımın büyük bir kısmını kendi başına sırtlıyor.

D-100 karayolunun ortasında kendisi için inşa edilen gidiş ve dönüş olmak üzere iki şeritli yolda çok sayıda insana ulaşımda kolaylık sağlayan Metrobüs, Beylikdüzü-Söğütlüçeşme arasında hizmet veriyor. Ayrıca 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanarak şehrin Avrupa ve Anadolu yakalarını birbirine bağlıyor.

Metrobüs duraklarının toplam uzunluğu 52 kilometreyi buluyor. Söz konusu bu durakların 37’si Avrupa yakasında yer alırken, 7’si Anadolu yakasında bulunuyor ve toplamda 44 duraktan yolcu indirip bindiriyor. Kesintisiz ve tek bir yol üzerinde seferlerini gerçekleştiren Metrobüs’te farklı duraklara sefer yapan 8 farklı hat bulunuyor.

GCM Yatırım Banner
Haftanın her günü halka hizmet veren ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İETT tarafından işletilen Metrobüs’ün dört farklı bölümde tamamlanan üretiminin toplam maliyeti (araçları da dahil olmak üzere) 400 milyon dolar idi.

Toplam Maliyeti 400 Milyon DolarSöz konusu ulaşım aracının filosunda 165 kişi taşıma kapasiteli 250 Capacity ve 160 kişi kapasiteli 2905 Conecto tipi olmak üzere toplamda 545 taşıt bulunduğu öğrenildi. Ayrıca Metrobüs; Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi önemli ülkelerde pek çok ödüle layık görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.