Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul İhracatçılarından 7 Ayda 6,3 Milyar Dolarlık Satış

İstanbul İhracatçı Birlikleri, Temmuz ayında yüzde 27,7, yılın ilk yedi ayında ise yüzde 2,5 oranında ihracat artışı yaptı. Detaylar haberde…
İstanbul İhracatçılarından 7 Ayda 6,3 Milyar Dolarlık Satış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), 2023 yılının ilk yedi ayında 6 milyar dolardan fazla ihracat yaptı. İBB Koordinatör Başkanı Cem Seven, yılın ilk yedi ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracatın yüzde 2,5 arttığını söyledi. Sadece Temmuz ayında yapılan ihracatın ise yıllık bazda yüzde 27,7 artışla 911 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

İBB bünyesinde bulunan 7 ihracatçı birliğine üyenin, farklı şehirlerde faaliyet gösteren 20 bini aşkın firmanın 2023’ün Ocak-Temmuz arası döneminde 6 milyar 353 milyon dolar tutarında ihracat yaptığı bildirildi.

İstanbul ihracatçıları, yılın ilk yedi ayında 196 ülke pazarına ürün satarken, ülkenin toplam ihracatındaki payı yüzde 5,1 oldu.

Bu dönemde değer bazında en fazla ihracatı 426 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirdi. Söz konusu ülkeye en fazla kümes hayvanları, hayvansal mamuller ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri satıldı.

Irak’tan sonra en fazla Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Birleşik Krallık ve Rusya’ya ihracat yapıldı.

GCM Yatırım Banner

İİB tarafından yılın ilk yedi ayında ABD’ye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mobilya, kağıt, orman ürünleri; Almanya’ya fındık ve mamulleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar; Birleşik Krallık’a mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar; Rusya’ya hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı gerçekleştirildi.

AB’ye 1,3 Milyar Dolarlık İhracat Yapıldı

İİB’nin en fazla ihracat yaptığı bölge, 1 milyar 313 milyon dolar ile Avrupa Birliği (AB) ülkeleri oldu. AB ülkelerine yapılan ihracat, yılın ilk 7 ayında, 2022 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 11,5 oranında artış gösterdi.

Birlik üyelerinin Temmuz ayında en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler Norveç, Irak, Yunanistan, Birleşik Devletler ile Almanya olarak sıralandı.

İİB bünyesinde bulunan İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, yedi ayda 2 milyar 149 milyon dolar, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) 2 milyar 38 milyon dolar, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB) 877,8 milyon dolar, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB) 586 milyon dolar, İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) 361,5 milyon dolar, İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 286 milyon dolar, İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB) 146 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

İİB Koordinatör Başkanı Cem Seven, en çok ihracat yapılan ana pazarlarda ihracatın artırıldığını açıkladı. Yılın ilk üç çeyreğini de ihracat artışı ile tamamlamayı öngördüklerini ifade etti.
(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın