Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul Havalimanı Haziran’ın İlk Haftasında Avrupa Lideri Oldu

İstanbul Havalimanı, Haziran 2023 döneminin ilk haftasında günlük ortalama uçuş sayısıyla Avrupa'nın lideri oldu. Detaylar haberde;
İstanbul Havalimanı Haziran’ın İlk Haftasında Avrupa Lideri Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Teşkilatı (Eurocontrol), haftalık olarak yayımladığı Avrupa Havacılık Raporunun yenisini paylaştı. Buna göre İstanbul Havalimanı bir kez daha Avrupa’nın en yoğun havalimanı oldu.

1-7 Haziran tarihlerine ilişkin raporda İstanbul Havalimanı’nın, Haziran ayının ilk haftasında günlük ortalama 1423 uçuşla Avrupa’nın en yoğun havalimanı olduğu belirtildi.

İstanbul Havalimanı Yine Avrupa’nın Zirvesinde

Ulaştırma ve Altyapı Eski Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, açıldığı günden bu yana 205 milyondan fazla yolcunun seyahat ettiğini bildirdiği İstanbul Havalimanı’nı günlük ortalama 1341 uçuşla Amsterdam Schiphol Havalimanı takip etti.

Paris Charles de Gaulle Havalimanı ise 1305 uçuşla zirveyi zorladı.

Uçuş Sayısında Yüzde 2’lik Artış Kaydedildi

İstanbul Havalimanı, haftalık ortalama uçuş sayısında bir önceki haftaya kıyasla yüzde 2’lik artış gösterdi. Amsterdam Schiphol Havalimanı ise yüzde 1’lik düşüş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’nın en işlek havayolları arasında yer alan Ryanair, bu süreçte günlük 3.1 bin uçuş sınırını aştı. Şirket, 29 Mayıs ile 4 Haziran tarihleri arasında günlük ortalama 3.145 uçuş gerçekleştirdi.

Ryanair, şu anda 2019 salgını öncesi döneme kıyasla günlük bazda yüzde 23 daha fazla uçuş gerçekleştiriyor. Raporda, Türk Hava Yolları’nın aynı dönem için geçerli olmak üzere yüzde 11 daha fazla uçuş gerçekleştirmekte olduğu ifade edildi.

Antalya Havalimanı Bu Yıl İlk Kez İlk 10 Listesinde

Bu süreçte trafiği en hızlı artan iki havalimanı ise Antalya ve Atina havalimanları oldu.

Antalya Havalimanı, haftalık yüzde 12’lik uçuş artışıyla (819 günlük uçuş) bu yıl ilk kez ilk 10’a girdi.

13. sıradaki Atina ise yüzde 5 büyüme ve 744 günlük uçuş ile ilk 20 havalimanı arasında en yüksek ikinci büyümeyi kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın