Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul Depreme Hazırlanıyor: Riskli Binalar Yıkılıyor

Büyükçekmece'de kentsel dönüşüm kapsamında deprem riski olan binaların yıkım çalışmalarına başlandı. Detaylar haberde;
İstanbul Depreme Hazırlanıyor: Riskli Binalar Yıkılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında etkilenen 10 ilde çok sayıda bina yıkılarak can ve mal kayıpları yaşandı. Deprem bölgesindeki yaraların sarılması için tüm Türkiye seferber oldu. Depremin kendini hatırlatması ile gözler olası İstanbul depremine çevrildi.

Uzmanlar, İstanbul’da 7 ile 8 büyüklüğü arasında deprem bekliyor. Ancak şehrin olası depreme hazırlıklı olmadığının da altı çiziliyor. Büyükçekmece Belediyesi uzman uyarılarını dikkate alarak, kentsel dönüşüm kapsamındaki çalışmalarına hız verdi.

Büyükçekmece’de Bugüne Kadar 35 Bin Konut Yenilendi

Kentsel dönüşüm kapsamında deprem riski taşıyan binaları yıkmaya başlayan Büyükçekmece Belediyesi, Atatürk Mahallesi Soydan Sokak’ta 66 bağımsız bölümden oluşan 11 blokluk siteyi yıktığını kaydetti. Yıkılan yapıların yerine depreme dayanıklı yeni binaların inşa edileceği bildirildi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar 35 bin konutun yenilendiğini vurguladı.

Akgül bugün yıkılan 11 blokla 103 vatandaşın daha deprem sıkıntısından kurtarıldığını savundu. 1999 depreminin çok şey hatırlattığını dile getiren Akgül, geriye doğru giderek yapılmış binaların incelendiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

2 Bin 300 Civarında Yıkılması Gereken Bina Mevcut

Binalardaki incelemelerin sürdüğüne de dikkat çekerek, Büyükçekmece’deki 2 bin 300 civarında yıkılması gereken binanın kaldığını paylaştı.

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen asrın felaketi olarak nitelendirilen depremleri anımsatan Akgül, yaşanılan facianın ardından yeni bir karar alındığını bildirdi.

Alınan yeni kararlara değinen Akgül, “Vatandaşın keyfini beklemeyeceğiz. Kanunun bize vermiş olduğu yetkiye istinaden eski deprem yönetmeliğine göre yapılmış binaları eskisinden başlayarak, 2004’e kadar yapılan binaların hepsini yıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşı beklemeden, belediyenin karotları resen alıp, resen yapıları yıkacağına dikkat çekti. Bunun ise ada bazında uygulama ile yaptırılacağını vurguladı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.