Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşsizlik Oranı Açıklandı: Mart Ayında Artış Gerçekleşti

TÜİK tarafından Mart ayı işsizlik verileri açıklandı. Rapora göre bir önceki aya göre artış kaydedildi. Ayrıntılar haberde...
İşsizlik Oranı Açıklandı: Mart Ayında Artış Gerçekleşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayına ilişkin işgücü istatistikleri raporu yayımlandı. Paylaşılan rapora göre işsizlik oranı 0,4 puanlık artış ile yüzde 11,5 seviyesinde gerçekleşti.

15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı ise Mart ayında bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. İşsizlik oranı erkeklerde 10,3 iken kadınlarda yüzde 13,9 olarak tahmin edildi.

İşsizlik ve İstihdam oranları
Kaynak: TÜİK

İstihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre 59 bin kişi azalarak 29 milyon 956 bin kişi, istihdam oranı ise 0,2 puanlık azalış ile yüzde 46,5 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 64,4 iken kadınlarda yüzde 29,0 olarak gerçekleşti.

İşgücünde ise bir önceki aya göre 96 bin kişi artış 33 milyon 851 bin kişiye ulaşıldı. İşgücüne katılma oranı ise 0,1 puanlık artış ile yüzde 52,6 olarak kaydedildi. Bu oran erkeklerde yüzde 71,9, kadınlarda ise yüzde 33,7 olarak açıklandı.

Gençler Arasında İşsizlik Artıyor

TÜİK raporu gençler arasındaki işsizliğin arttığını gösteriyor. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,5 puanlık artış ile yüzde 21,2’ye ulaştı. İlgili yaş grubunda işsizlik oranı erkeklerde yüzde 19,1, kadınlarda ise yüzde 25,2 olarak tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı Mart ayında bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 22,7 olarak açıklandı.

Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 15,7 iken potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 18,8 olarak tahmin edildi.

TÜİK’in, Şubat ayındaki raporunda işsizliğin azaldığı ve istihdamda artış olduğu bildirilmişti. İşsizlik Şubat’ta bir önceki aya göre 0,5 düşüşle yüzde 10.7’ye gerilemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.