Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail’in Ankara Büyükelçisi’nden Türkiye Çıkışı

Hamas’ın Filistin’e karşı başlattığı saldırıların son bulması için iki ülke arasında köprü kuracak arabulucu ülke için İsrail'in Ankara Büyükelçisi’nden açıklama geldi.
İsrail’in Ankara Büyükelçisi’nden Türkiye Çıkışı
HABER GİRİŞ

Filistinli İslamî Direniş Hareketi Hamas’ın dün İsrail’e karşı başlattığı “Aksa Tufanı” saldırısı Orta Doğu’da sıcak savaşın fitilini ateşledi. İki ülke arasında süren çatışmalar ikinci güne taşınırken, başka ülkelerin alacağı pozisyon ve olası bir barış ortamının nasıl yaratılacağı soruları merak konusu oldu.

Videokonferans üzerinden gazetecilerin sorularını yanıtlayan İsrail’in Ankara Büyükelçisi Irit Lillian, Türkiye’nin arabulucu rolünde olma ihtimalini yorumladı.

İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk önerilerinden bahsetmenin henüz erken olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Arabuluculuk başka bir noktada geliyor. Şu anda maalesef ölüleri sayıyoruz, yaralıları tedavi etmeye çalışıyoruz ve kaç vatandaşın kaçırıldığını bile bilmiyoruz. Tüm kaçırılan kişilerin evlerine geri döndüğünü görmek istiyoruz. Sükunet ve sakinliğin İsrail ve bölgeye dönmesini istiyoruz. Sonra arabuluculuk ve kimin arabuluculukta rol oynayacağından bahsedebiliriz.”


Hamas mensuplarının Türkiye ile ilişkisine de değinen Lillian, örgütün üst düzey üyeleri arasında adı geçen Saleh Al Arouri’nin Türkiye’deki etkinliklerde boy gösterdiğini belirterek şöyle ekledi:

“Bence bu, Hamas’ın Türkiye’de ya da dünyanın herhangi başka bir yerinde ofisi ya da eylemi olmaması gerektiği yönündeki fikrimizi güçlendiriyor. Teröristlerin dünyanın herhangi bir ülkesinden eylemlerini yönlendirmesine ya da komuta etmesine yer yok.” (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın