Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail’e İhracatta Son mu? Ticaret Bakanlığı Yanıtladı

Ticaret Bakanlığı bugün resmi X hesabı üzerinden İsrail'e yönelik ihracat kısıtlamalarına ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Detaylar haberin içerisinde;
İsrail’e İhracatta Son mu? Ticaret Bakanlığı Yanıtladı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı bugün resmi X hesabı üzerinden İsrail’e yönelik ihracat kısıtlamalarına ilişkin paylaşımda bulundu. Bakanlık, 9 Nisan 2024’te yayımladığı İsrail ile ihracat kısıtlamasına tabi olan 54 ürün grubundaki 1019 ürün hakkında detay verdi.

Ticaret Bakanlığı söz konusu ürün gruplarının, 9 Nisan 2024 saat 09.00’dan itibaren gümrüklerden ihracat tescil işleminin kesinlikle yapılmadığının altını çizdi.

Belirlenen 54 ürün grubundaki toplam 1019 ürün için gümrüklerde ihracat tescili işleminin kesinlikle yapılmayacağı vurgulandı.

Bu kısıtlamanın sadece doğrudan ihracatı değil aynı zamanda antrepolar, serbest bölgeler, geçici depolama yerleri ve transit ticaret yoluyla yapılan gönderimleri de kapsadığı kaydedildi.

Kararın ardından, kısıtlama tarihinden önce yapılan ihracat tescili olan ürünlerin gönderilmesi girişimlerinin dikkat çektiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık ise açıklamasında bu tür girişimleri uluslararası dış ticaret, gümrükleme ve lojistik prosedürlerine yetersiz bilgi veya kötü niyetli davranışlar olarak nitelendirdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu kararı net ve açık bir şekilde kötü niyetli spekülasyonlara fırsat vermemek için sıkı bir şekilde uyguladığının altı çizdi. Vatandaşlardan, yanlış veya yanıltıcı haberlere itibar etmemeleri ve sakin olmaları talep edildi.

Bakanlık açıklamasında Filistinli kardeşlerine olan desteğin devam edeceğine de vurguda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti’nin Filistin halkının yanında olduğunu ve her platformda destek vermeye devam edeceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.