Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail Merkez Bankası Savaş Risklerine Rağmen O Kararı Aldı!

İsrail Merkez Bankası, devam etmekte olan savaş risklerine rağmen pandemi sürecinden bu yana ilk faiz indirimini gerçekleştirdi. Detaylar haberin devamında;
İsrail Merkez Bankası Savaş Risklerine Rağmen O Kararı Aldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsral’in Gazze’deki operasyonu yeni yılda da sürerken İsrail Merkez Bankası, pandemi sürecinden bu yana ilk defa faiz indirimi gerçekleştirdi. Banka, politika faizini yüzde 4,75’ten yüzde 4,5 seviyesine düşürdüğünü açıkladı.

Böylelikle Temmuz ayından bu yana devam eden para politikasında faizlerin sabit tutulduğu döneme son verilmiş oldu.

İsrail Merkez Bankası’nın bu hamlesi, Hamas’a karşı savaşın üzerinden neredeyse üç ay geçmesine rağmen piyasaların istikrara kavuştuğuna dair daha emin olduğunun bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin sınırlı bir bölümü bu hamleyi öngörürken piyasalar, faizlerin 2024 yılı sonuna kadar yüzde 3,4‘ün altına düşeceğini tahmin ediyor.

Politika yapıcılar, karara ilişkin yapılan açıklamada, Kasım ayındaki yönlendirmelerini büyük ölçüde tekrarladılar. Fiyat istikrarı ve ekonomik faaliyetin desteklenmesinin yanı sıra piyasalarda istikrarın sağlanması ve belirsizliğin azaltılmasına odaklanıldığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Faiz politikasının savaştaki gelişmelere ve bundan kaynaklanan belirsizliğe göre şekilleneceği, enflasyonun yılın ilk çeyreğinde hedef aralığına girmesinin beklendiği belirtildi.

“Finansal piyasalarda son dönemde gözlenen istikrarın yerleşmesi ve enflasyon ortamının hedef aralığa doğru ılımlı seyretmeye devam etmesi halinde, para politikası ekonomik faaliyeti desteklemeye daha fazla odaklanabilecektir” ifadesine yer verildi.

Merkez Bankası bundan sonra ne yapmayı planladığına dair zamanlama konusunda net bir sinyal vermedi.

Goldman Sachs Group Inc. analistlerinin raporunda “Çatışmanın başlangıcından bu yana ilk enflasyon verileri nispeten zayıftı” denirken şu ifadelere yer verildi:

“Enflasyonun önümüzdeki çeyrekte İsrail Merkez Bankası’nın hedefine gerilemesi muhtemel, İsrail şekelinin değer kazanması da yukarı yönlü enflasyon risklerini sınırlıyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın