Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail Ekonomisi ve Turizmi için Tehdit: Denizanası Sürüleri

İsrail kıyılarındaki hayalet denizanası sürüleri, göçmen ve istilacı yapılarıyla turizm ve deniz işletmelerini tehdit ediyor. Detaylar haberde;
İsrail Ekonomisi ve Turizmi için Tehdit: Denizanası Sürüleri
HABER GİRİŞ

Hint Okyanusu’ndan gelip Süveyş Kanalı’nı geçerek Doğu Akdeniz sularına geldiği düşünülen istilacı denizanası sürüleri İsrail’de pek çok olumsuz durumu beraberinde getirmeye başladı.

Denizanası sürüleri ilk olarak geçtiğimiz günlerde ülkenin Hayfa kenti açıklarında görüntülenmiş ve kıyıya yakın bölgelerin sürülerin yoğunluğu nedeniyle adeta beyaza büründüğü görülmüştü.

Yetkililer Uyarılarını Yükseltti

Yetkililer, yaşanan bu durum nedeniyle iklim değişikliğine bağlı olarak oluşan ekolojik dengesizliğin tehlikeleri hakkında uyarılarını yükseltmeye başladı.

Konunun uzmanları, bölgedeki yüzücülerin canını yakmasının ve ülkeye yılda yaklaşık 10 milyon dolarlık bir turizm geliri kaybı yaratabileceğin ötesinde istilanın farklı olumsuz etkilerinden de bahsetti.

Şeffaf ya da yarı saydam yapıya sahip omurgasızların mevsimsel sayılarının artışının beraberinde tuzdan arındırma tesislerinde ve endüstriyel balık ağlarında tıkanmalar yarattığının altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Küresel İklim Değişikliğinin Etkisi Vurgulanıyor

İsrail Doğa ve Parklar Kurumu’ndan deniz korucusu Guy Lavian verdiği demeçte, “Su gitgide ısınıyor ve giderek daha fazla denizanası görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Lavian sözlerinin devamını “Burada gerçek hasara neden oluyorlar. Küresel ısınmanın bu büyük sürülere katkıda bulunduğunu kesinlikle söyleyebilirsiniz” şeklinde getirdi.

Daha yüksek sıcaklıklarda gelişme olanağı bulan denizanası sürüleri, diğer deniz canlıları ile yiyecek ve yaşam alanları için rekabete girmektedir.

İsrail Ekoloji ve Çevre Bilimleri Derneği’ne (ISEES) göre aşırı avlanma bu rekabeti lehlerine çevirmeye yardımcı olmuş durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.