Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail Cumhurbaşkanı Yargı Reformu Sürecinin Durdurulmasını İstedi

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, protestolara neden olan yargı reformu sürecinin derhal durdurulması için Netanyahu hükümetine çağrı yaptı.
İsrail Cumhurbaşkanı Yargı Reformu Sürecinin Durdurulmasını İstedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail’de dün akşam tansiyonun çok yüksek olduğu saatler yaşandı. Binyamin Netanyahu başkanlığındaki hükümet, yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olmasını öngören yargı reformunun durdurulması çağrısında bulunan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden aldı.

Ülke genelinde yaklaşık 12 haftadır bu düzenlemeye karşı protestolar düzenleniyordu. Ancak reformun durdurulması tarafında olan bakanın görevden alınmasıyla birlikte gerilim iyice arttı. Bunun ardından yüzbinlerce İsrailli sokağa dökülürken, Netanyahu’ya istifa çağrıları yaptı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “İsrail halkının birliği adına, sorumluluk adına yasama sürecini derhal durdurmaya davet ediyorum.” ifadesini kullandı.

Hükümete, “Kendine gel!” diye seslenen Herzog, bunun siyasi bir durumdan çok liderlik ve sorumluluk anı olduğunu belirtti. Alınan kararların ardından tüm Yahudilerin, İsraillilerin ve tüm dünyanın gözünün hükümet üzerinde olduğunun altını çizdi.

“Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Kararını Destekleriz”

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Kültür ve Spor Bakanı Miki Zohar, Diaspora İşleri Bakanı Amichai Chikli ve Ekonomi Bakanı Nir Barkat’tan ise yargı reformunun durdurulmasına yönelik olumlu açıklama geldi.

GCM Yatırım Banner

Kültür ve Spor Bakanı Zohar, Netanyahu’nun yasa tasarısını durdurmaya karar vermesi durumunda onun bu kararını desteklemeleri gerektiğini söyledi.

Diaspora İşleri Bakanı Chikli, düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulunurken “Her zamankinden daha elzem olan yargı reformuna duyulan derin ihtiyacı tespit etmekte değilse bile, bunu gerçekleştirme biçimi konusunda yanıldık.” ifadesini kullandı.

Reformun gerekli olduğunu fakat bunu bir iç savaşa rağmen yapamayacaklarını belirten Ekonomi Bakanı Barkat da Başbakan Netanyahu’nun düzenlemenin yeniden değerlendirme şeklinde bir karar alması durumunda destekleyeceklerini söyledi.

3 bakanın iyimser açıklamalarının aksine Adalet Bakanı Yariv Levin’in aldıkları karardan geri adım atma niyetleri olmadığı dile getirdi. Yüz binlerce kişinin katıldığı protestoların ardından Meclisindeki Yasama Komisyonu, tartışmalı yargı reformu yasa tasarısının ikinci ve üçüncü oylamasının yapılmamasına karar verdi. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın